سبد خرید خالی می باشد

دستگاه دور کننده حشرات و جانوران موذی

دفع آفات و حشرات با دستگاه اولتراسونیک: آیا این روش راه حلی برای دور کردن آفات یا جوندگان است یا یک کلاهبرداری از مشتری محسوب می شود ؟

توصیه می شود قبل از هرگونه پرداخت هزینه جهت خرید دستگاه دور کننده حشرات و جانوران موذی تا انتها این مقاله را با دقت بخوانید!

آیا به راستی دستگاه اولتراسونیک می تواند باعث دور کردن حشرات و جانوران موذی شود؟

ultrasonic mosquito repeller

مدتی است که در تلویزیون و فضای مجازی، دستگاه های الکتریکی دور کننده حشرات و جانوران موذی به صورت گسترده تبلیغ می شود که سازندگان و وارد کنندگان آن ها طی تبلیغات و آگهی های تلویزیونی ادعا می کنند دستگاه با انتشار اصوات ماورای صوت موجب فراری دادن انواع آفات ( اعم از جوندگان یا حشرات) از محل آلوده و یا حتی مرگ حشرات و جوندگان می شود. به این دستگاه ها اصطلاحاً دورکننده اولتراسونیک آفات گفته می شود که در کشورهای مختلف دنیا در نام یا برند و در شکل های مختلفی به مشتری عرضه می شود. این دستگاه های دور کننده موش با ایجاد اصواتی با طول موج کوتاه و فرکانس بالا کار می کنند. فرکانس ایجاد شده توسط این دستگاه ها بیش از 20000 هرتز است که اصولاً به این صداها به اصطلاح ماورای صوت اطلاق می شود. شرکت های عرضه کننده این تجهیزات معمولاً به دروغ در بروشورهای تبلیغاتی خود می نویسند که صدای ایجاد شده توسط دستگاه تنها برای حشرات و موش قابل شنیدن بوده و برای آن ها بسیار آزار دهنده است به طوریکه یا محل را ترک می کنند و یا می میرند.

دستگاه دور کننده دفع آفات اولتراسونیک ، دستگاه های الکترونیکی هستند که صداهایی با فرکانس بالا را برای دفع یا از بین بردن آفات خانگی مانند جوندگان و حشرات ایجاد می کنند که البته این نکته قابل ذکر است که حشرات و جوندگان بعد از مدتی یاد می گیرند چطور خود را از پشت دیوار صوتی عبور داده تا از لحاظ شنوایی دچار مشکل نشوند بنابراین هیچ ریشه کنی و نابودی به همراه نخواهد داشت و تنها تبلیغاتی بیش نیست.

  کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) کارایی دستگاه اولتراسونیک را غیر موثر می دانند.

بر اساس مقاله ای که در مجله حشره شناسی اقتصادی منتشر شده، دستگاه های تجاری که فرکانس های اولتراسوند تولید می کنند برای دفع حشرات مناسب نیستند.

Advertising   مشروح برخی از تبلیغات "غیر واقع و دروغ" فروشندگان دستگاه دورکننده حشرات را با هم مرور می کنیم:

 • فراری دهنده حیوانات، پرندگان، کبوتر و حشرات به صورت اولتراسونیک
 • قابل استفاده در سالن های بزرگ، انبار، مزرعه، کارخانه و رستوران ها
 • منطقه مؤثر: برای فضای باز تا 8000 فوت مربع (حدود 2500 متر مربع)
 • سیستم عقیم کردن حشرات و جانواران موذی و جلوگیری از تخم گذاری آنها در راستای از بین بردن حشرات به صورت دائمی است. (دروغ محض)

 • دستگاه دور کننده حیوانات ، پرندگان، حشرات موذی، موش های صحرایی، انواع موش، کبوتر، سوسک، زنبور، پشه، ساس تختخوابی، کک، عنکبوت و ...

عملکرد این دستگاه را در خصوص دور کردن موش (Mice & Rat) ، سوسک ، عقرب ، خفاش ، مورچه ، زنبور ، مگس ، عنکبوت ، کنه ، کرم ، موریانه ، ساس ، کک ، هزارپا و جیرجیرک اعلام می کنند در صورتی که هیچگونه ریشه کنی و نابودی به همراه نخواهد داشت و بعد از مدتی مشتری شکایت خود را از عدم عملکرد دستگاه اعلام می کند.
ادعا می کنند که دستگاه برای منزل ، ویلا ، فروشگاه ، انبار، کارگاه، هتل، رستوران، قنادی، کارخانه، آشپزخانه های صنعتی، سرویس های بهداشتی، اماکن عمومی و ... طراحی شده ولی بعد از خرید اکثر مشتریان عدم رضایت خود را اعلام می کنند.
این دستگاه دارای تاییدیه آمریکا و اروپا می باشد و هیچگونه اثری بر مکانیزم جسمی و عصبی انسان در هر رده سنی و انواع حیوانات خانگی از قبیل سگ ، گربه ، ماهی ، پرنده و... ندارد در صورتی که این مورد ادعایی بیش نبوده و در حال حاضر در سایر کشورها نیز منسوخ اعلام شده است.

در واقع صداهای قابل شنیدن توسط گوش انسان در محدوده فرکانسی بین 20 تا 20000 هرتز است به این معنا که فرکانس های خارج از این بازه برای انسان قابل شناسایی نیست چرا که پرده صماخ گوش در اثر برخورد این اصوات با سرعت کافی و مورد نیاز برای ایجاد تحریک شنوایی به لرزش در نمی آید. اما حیواناتی نظیر سگ، خفاش و جوندگان، صداهای موجود در محدوده فرکانسی اصوات ماورای صوت را می شنوند. حشراتی نظیر ملخ، اصواتی در بازه فرکانسی 50 تا 100 کیلو هرتز و حشراتی مثل شب پره ها و بال غشائیان تا فرکانس 240 کیلو هرتز را می شنوند. البته این نکته که برخی از حشرات توانایی احساس اصوات ماورای صوت را دارند نمی تواند منتج به این نتیجه گیری شود که توان کشتن آن ها یا فراری دادنشان از محل هدف را داشته باشند.

مطالعاتی که در خصوص بررسی اثر بخشی دستگاه دفع آفات مافوق صوت انجام گرفته است نتایج متفاوتی را نشان می دهد. در یک آزمایش گسترده که توسط دانشگاه ایالتی کانزاس در سال 2002 انجام شد ، مشخص شد که این دستگاه ها در دفع بسیاری از حشرات مانند جیرجیرک ها کاملا بی اثر هستند و همچنین تأثیری بر حشراتی مانند سوسک ها،ساس تختخوابی، مورچه ها و عنکبوت ها به هیچ عنوان نداشته است. از بین آفاتی که به نظر می رسد شاید امواج آنها را آزار دهد ، برخی آزمایشات نشان داده است که آنها سریع به این امواج عادت می کنند زیرا متوجه می شوند که امواج بی ضرر است و به راحتی خود را از پشت دیوار صوتی عبور می دهند تا آسیبی به شنوایی آن ها وارد نشود.

توجه توجه! 

لطفا قبل از خرید دستگاه دورکننده حشرات با معاونت امور بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی بخش بهداشت محیط تماس بگیرید و اطمینان حاصل فرمایید که آیا این فروشندگان مورد تایید وزارت بهداشت هستند یا خیر؟آیا مجوزی در این خصوص از این سازمان نظارتی دارند یا خیر؟

اصولاً صدا در زندگی حشرات نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. صداها بیشتر نقش یک واسطه فیزیکی را برای ایجاد ارتباط درون گونه ای به عهده دارند همچنین حشرات از قدرت شنوایی خود ممکن است برای شناسایی دشمنانی چون خفاش و سایر موجودات حشره خوار استفاده کنند. در هر حال در مورد تأثیر این دستگاه ها بر حشرات می توان گفت که تأثیر دورکنندگی آن ها بر این دسته از آفات تا کنون به اثبات نرسیده است.

کمیسیون تجارت فدرال (Federal trade commission) که نقش حمایت از مصرف کنندگان کالاها و خدمات را در ایالات متحده آمریکا بر عهده دارد در سوم ماه مه سال 2001 با ارسال نامه هایی به 60 شرکتی که اقدام به فروش این دستگاه ها برای مبارزه با حشرات در آمریکا کرده بودند تأکید می کند که از درج عباراتی مانند داشتن پشتوانه علمی ،خودداری کنند در اطلاعیه این سازمان در خصوص آنچه که در مورد تأثیر این دستگاه ها بر کنترل حشرات و جوندگان در بروشورهای تبلیغاتی شرکت های تولید کننده نوشته شده آمده است:ادعای تولید کنندگان این دستگاه با قانون FTC ( مبنی بر ممنوعیت انجام تبلیغات دروغ و گمراه کننده) سازگار نمی باشد.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در خصوص تأثیر دستگاه دورکننده جانوران بر روی حشره ساس تختخوابی و سوسری آلمانی یا همان سوسک ریز کابینت نیز حاکی از عدم تأثیر دورکنندگی این دستگاه بر روی این حشرات می باشد. در این مطالعه از سه دستگاه اولتراسونیک با خصوصیات غیر مشابه ( از نظر خروجی فرکانس و SPL ) استفاده شده است. نتایج به دست آمده به نوشته مؤلفان نشان دهنده عدم توان دورکنندگی حشره ساس تختخوابی و سوسری آلمانی توسط این دستگاه می باشد و محققان نتوانسته اند شواهد علمی کافی در خصوص تأثیر دورکنندگی و نابودسازی این دستگاه های دور کننده حشرات را بر سوسری های آلمانی، ساس تختخوابی و سایر حشرات به دست آورند.

danger signal  شما را با بخشی از ترفندهای فروشندگان و تولید کنندگان دستگاه دور کننده حشرات جهت توجیه عدم کارایی دستگاه، پس از اعلام شکایت از سوی مشتریان آشنا می کنیم !

 • شما بایستی مدت زمان حداقل 1 الی 2 ماه دیگر منتظر بمانید تا دستگاه تمام حشرات منزل شما را دور کرده و ازبین ببرد. (در واقع با این کار سعی می کنند شما خسته و ناامید شوید تا دیگر پیگیری نکنید)

 • فاز و نول برق منزل شما مشکل داشته و به همین دلیل دستگاه درست کار نمی کند.

 • شما بایستی تعداد دستگاه بیشتری خریداری کنید چراکه این تعداد دستگاهی که خریداری کرده اید جوابگو متراژ منزل شما نمی باشد.

 • دیوارهای منزل شما عایق نیست به همین دلیل امواج از دیوارها خارج می شود و دستگاه دورکننده حشرات به همین دلیل اثرگذار نیست.

 • کدام چراع دستگاه روشن می شود (بالایی یا پایینی)؟ ( در هر دو صورت به شما می گویند باید دستگاه جدید خریداری کنید).

 • در کنار فروش دستگاه به شما سم می دهند که هر زمان حشره ای مشاهده کردید بر روی آن سم بزنید.

در خصوص بکارگیری این دستگاه در بحث مبارزه با جوندگان نکته قابل تأمل این است که عدم تأثیر پایدار این دستگاه به دلیل توان خارق العاده جوندگان در ایجاد تطابق با شرایط محیط، دستگاه در دور کردن جونده کاملا بی اثر می باشد.

نکته دیگر اینکه اصوات تولیدی از این دستگاه ها توان عبور از اشیاء را نداشته و به همین دلیل در پشت اشیاء، دیوار صوتی تشکیل می گردد که حیوان می تواند در آن پناه بگیرد. ضمن اینکه بررسی های انجام شده نشان می دهد که توان دورکنندگی این تجهیزات به فرکانس ، شدت و شرایط محل آلوده بستگی دارد لذا برای ایجاد نتیجه مؤثر و مناسب شدت اصوات تولیدی دستگاه را بالا می برند اما تحت این شرایط احتمال بروز آسیب برای انسان و حیوانات موجود در محیط افزایش خواهد یافت. در نهایت دستگاه های اولتراسونیک شاید بتوانند جوندگان را از محیط بلافاصله بعد از نصبشان (بر حسب توان تطابق جونده ) دور کنند اما فاقد تأثیر پایدار بوده و پس از مدت کوتاهی (چند ساعت تا چند روز ) مجدداً موش ها برخواهند گشت. اکثرا دستگاه های دورکننده حشرات موجود در بازار ایران بر روی انواع موش و سایر جوندگان کاملا بی اثر و تبلیغاتی می باشد.

جدیداً شرکت های تولید کننده دستگاه در کنار فروش دستگاه به ظاهر دور کننده اقدام به عرضه سم به مشتریان خود می کنند و از طرفی جالب است بدانید در تبلیغات خود استفاده از سموم در منازل را خطرناک می دانند و این دوگانگی نشاننده این است که این دستگاه ها به هیچ وجه برای شما عزیزان کارایی ندارد!

red دوستان عزیز باید به این نکته توجه کنند که تبلیغات دستگاه های اولتراسونیک بیشتر در کشورهایی همچون چین، تایلند و روسیه و آن دسته از کشورهایی که نظارت دقیق به کالاهای تولیدی ندارند استفاده می شود چرا که در کشورهای اروپایی و آمریکایی به ندرت شاهد تبلیغات دستگاه های دورکنندۀ حشرات و جانوران موذی هستیم. در پایان امیدواریم توانسته باشیم با درج این مقاله شما را با واقعیت های دستگاه های اولتراسونیک آشنا کرده و گامی مؤثر در جهت بالا بردن آگاهی شما برداشته باشیم.

به شما دوست عزیزی که بعد از خواندن این مقاله،همچنان تصمیم به تهیه این دستگاه دارید پیشنهاد می کنیم در ابتدا بجای خرید چند عدد از این دستگاه،تنها فقط یک عدد از این دستگاه را تهیه کنید و سپس دستگاه را در نزدیکی حشره ای که در منزل شما وجود دارد ببرید ببینید آیا حشرات واکنشی نسبت به این دستگاه دارد یا خیر؟

سوالات متداول مشتریان

آیا دستگاه اولتراسونیک برای دورکردن و نابودی موش واقعاً کاربردی است؟

 آیا دستگاه دورکننده ماوراء صوت برای دورکردن جوندگان واقعاً کار می کند؟ پاسخ کوتاه: جواب منفی است. برخی از صاحبان منازل در ابتدا به اثر فوری دستگاه اشاره کرده اند ، اما با گذشت زمان مشکل جوندگان همچنان ادامه خواهد داشت. این دستگاه با ایجاد امواجی که ایجاد می کند ابتدا شنوایی موش را دچار مشکل کرده ولی بعد از مدت زمان بسیار کوتاه موش ها یاد می گیرند که چطور خود را از پشت دیوار صوتی عبور می دهند در نتیجه دستگاه هیچ اثری در دور کردن موش نیز نخواهد داشت.

آیا دستگاه اولتراسونیک برای ریشه کنی ساس موثر است؟

در واقع دستگاه اولتراسونیک را دور کننده حشرات و جانوران موذی می نامند. ساس تمام مراحل زندگی خود را در کنار شما می گذراند و از خون شما تغذیه می کند آیا فکر می کنید که این دستگاه ساس ها را کجا خواهند برد؟ تحقیقات نشان داده که این دستگاه جهت ریشه کنی و دورکردن هیچ حشره یا جونده ای نتوانسته مؤثر باشد.

قیمت دستگاه دور کننده حشرات چند است؟

هزینه لازم جهت خرید دستگاه اولتراسونیک در بازار از 20 هزار تومن تا ۱میلیون تومن و حتی بیشتر به فروش می رسد که در واقع عملکرد دستگاه ها با برندهای مختلف هیچ فرقی باهم ندارند و در تمامی دستگاه ها از کیت اولتراسونیک استفاده شده و فاقد کارایی می باشد.

کدام برند از دستگاه دور کننده حشرات و جانوران موذی بهتر است

طی تحقیقات انجام شده توسط مراکز علمی معتبر دنیا دستگاه دور کننده مافوق صوت یا همان اولتراسونیک، هیچ تأثیری در از بین بردن یا فراری دادن حشرات و جوندگان ندارد و بهتر است فریب تبلیغات شرکت های مختلف را نخورید.

مقالات آموزشی مبارزه با حشرات و جانوران موذی :

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi