تلفن تماس : 88330133      09124540649

دستگاه دور کننده حشرات و جانوران موذی

دفع آفات آلتراسونیک: راه حل یا کلاهبرداری ؟

توصیه می شود قبل از هرگونه هزینه و خرید دستگاه دور کننده حشرات و جانوران موذی تا انتها این مقاله را خوب بخوانید!

 آیا براستی دستگاه اولتراسونیک میتواند باعث دوری حشرات و جانوران موذی شود؟

ultrasonic mosquito repeller

مدتی است که در تلویزیون و فضای مجازی، دستگاه های الکتریکی دور کننده حشرات و جانوران موذی به صورت گسترده تبلیغ می شود که سازندگان و وارد کنندگان آن ها طی تبلیغات و آگهی های تلویزیونی ادعا می کنند با انتشار اصوات ماورای صوت موجب فراری شدن انواع آفات ( اعم از جوندگان یا حشرات) از محل آلوده و یا مرگ آنها می گردند. به این دستگاه ها اصطلاحاً دورکننده های اولتراسونیک آفات گفته می شود که در کشورهای مختلف دنیا در نام ها یا مارک ها و در شکل های مختلفی عرضه می شوند. این دستگاه های دور کننده موش با ایجاد اصواتی با طول موج کوتاه و فرکانس بالا کار می کنند. فرکانس ایجاد شده توسط این دستگاه ها بیش از 20000 هرتز است که اصولا به این صداها اصطلاح ماورای صوت اطلاق می شود. شرکت های عرضه کننده این تجهیزات معمولاً به دروغ در بروشورهای تبلیغاتی خود می نویسند که صدای ایجاد شده توسط دستگاه تنها برای حشرات و موش قابل شنیدن بوده و برای آن ها بسیار آزار دهنده است به طوریکه یا محل را ترک می کنند و یا می میرند.

دستگاه دور کننده دفع آفات اولتراسونیک ، دستگاه های الکترونیکی هستند که صداهای با فرکانس بالا را برای دفع یا از بین بردن آفات خانگی مانند جوندگان و حشرات تبلیغ می شود.

  کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) کارایی دستگاه التراسونیک را غیر موثر می دانند.

بر اساس مقاله ای که در مجله حشره شناسی اقتصادی منتشر شده، دستگاه های تجاری که فرکانس های اولتراسوند تولید می کنند برای دفع حشرات مناسب نیستند.

Advertising   مشروح برخی از تبلیغات "غیر واقع و دروغ" فروشندگان دستگاه دورکننده حشرات را با هم مرور می کنیم:

 • فراری دهنده حیوانات، پرندگان، کبوتر و حشرات به صورت التراسونیک
 • قابل استفاده در سالن های بزرگ، انبار، مزرعه، کارخانه و رستوران ها
 • منطقه مؤثر: برای فضای باز تا 8000 فوت مربع (حدود 2500 متر مربع)
 • دستگاه دور کننده حیوانات و پرندگان موذی، موش های صحرایی، موش، کبوتر، سوسک، زنبور، پشه، ساس تختخوابی، کک، عنکبوت و سایر حشرات

روش کار این دستگاه در دور کردن موش (Mice & Rat) ، سوسک ، عقرب ، خفاش ، مورچه ، زنبور ، مگس ، عنکبوت ، کنه ، کرم ، موریانه ، ساس ، کک ، هزارپا و جیرجیرک است.
طراحی شده برای منزل ، ویلا ، فروشگاه ، انبار، کارگاه، هتل، رستوران، قنادی، کارخانه، آشپزخانه های صنعتی، سرویس های بهداشتی، اماکن عمومی و ...
این دستگاه دارای تاییدیه آمریکا و اروپا می باشد و هیچگونه اثر بر مکانیزم جسمی و عصبی انسان در هر رده سنی و انواع حیوانات خانگی از قبیل سگ ، گربه ، ماهی ، پرنده و... ندارد.

در واقع صداهای قابل شنیدن توسط گوش انسان در محدوده فرکانسی بین 20 تا 20000 هرتز است به این معنا که فرکانس های خارج از این بازه برای انسان قابل شناسایی نیست چرا که پرده صماخ گوش در اثر برخورد این اصوات با سرعت کافی و مورد نیاز برای ایجاد تحریک شنوایی به لرزش در نمی آید. اما حیواناتی نظیر سگ، خفاش و جوندگان، صداهای موجود در محدوده فرکانسی اصوات ماورای صوت را می شنوند. حشراتی نظیر ملخ، اصواتی در بازه فرکانسی 50 تا 100 کیلو هرتز و حشراتی مثل شب پره ها و بال غشائیان تا فرکانس 240 کیلو هرتز را می شنوند. البته این نکته که برخی از حشرات توانایی احساس اصوات ماورای صوت را دارند نمی تواند منتج به این نتیجه گیری شود که توان کشتن آن ها یا فراری دادنشان از محل هدف را داشته باشند.

مطالعاتی که در خصوص بررسی اثر بخشی دستگاه دفع آفات مافوق صوت انجام گرفته است نتایج متفاوتی را نشان می دهد. در یک آزمایش گسترده که توسط دانشگاه ایالتی کانزاس در سال 2002 انجام شد ، مشخص شد که این دستگاه ها در دفع بسیاری از حشرات مانند جیرجیرک ها کاملا بی اثر هستند و همچنین تأثیری بر حشراتی مانند سوسک ها،ساس تختخوابی، مورچه ها و عنکبوت ها نداشته است. از بین آفاتی که به نظر می رسد شاید امواج آنها را آزار دهد ، برخی آزمایشات نشان داده است که آنها سریع به این امواج عادت می کنند زیرا متوجه می شوند که امواج بی ضرر است.

توجه توجه! 

لطفا قبل از خرید دستگاه دورکننده حشرات با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران بخش بهداشت محیط تماس بگیرید و اطمینان حاصل فرمایید آیا این فروشندگان مورد تایید وزارت بهداشت هستند یا خیر؟آیا مجوزی در این خصوص از این سازمان نظارتی دارند یا خیر؟

اصولاً صدا در زندگی حشرات نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. صداها بیشتر نقش یک واسطه فیزیکی را برای ایجاد ارتباط درون گونه ای به عهده دارند همچنین حشرات از قدرت شنوایی خود ممکن است برای شناسایی دشمنانی چون خفاش و سایر موجودات حشره خوار استفاده کنند. در هر حال در مورد تأثیر این دستگاه ها بر حشرات می توان گفت که تأثیر دورکنندگی آن ها بر این دسته از آفات تا کنون به اثبات نرسیده است. کمیسیون تجارت فدرال (Federal trade commission) که نقش حمایت از مصرف کنندگان کالاها و خدمات را در ایالات متحده آمریکا بر عهده دارد در سوم ماه مه سال 2001 با ارسال نامه هایی به 60 شرکتی که اقدام به فروش این دستگاه ها برای مبارزه با حشرات در آمریکا کرده بودند تأکید می کند که از درج عباراتی که فاقد پشتوانه علمی است خودداری کنند در اطلاعیه این سازمان در خصوص آنچه که در مورد تأثیر این دستگاه ها بر کنترل حشرات و جوندگان در بروشورهای تبلیغاتی شرکت های تولید کننده نوشته شده آمده است: این گونه ادعاها در توافق با قانون FTC ( دایر بر ممنوعیت انجام تبلیغات دروغ و گمراه کننده) می باشد.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در خصوص تأثیر دستگاه دورکننده جانوران بر روی حشره ساس تختخوابی و سوسری آلمانی یا همان سوسک ریز کابینت نیز حاکی از عدم تأثیر دورکنندگی این دستگاه بر روی این حشرات می باشد. در این مطالعه از سه دستگاه اولتراسونیک با خصوصیات غیر مشابه ( از نظر خروجی فرکانس و SPL ) استفاده شده است. نتایج به دست آمده به نوشته مؤلفان نشان دهنده فقدان توان دورکنندگی این دستگاه ها علیه حشره ساس تختخوابی و سوسری آلمانی است و محققان نتوانسته اند شواهد علمی کافی در خصوص تأثیر دورکنندگی و نابودسازی این دستگاه های دور کننده حشرات بر سوسری های آلمانی را به دست آورند.

danger signal  شما را با بخشی از ترفندهای فروشندگان و تولید کنندگان دستگاه دور کننده حشرات جهت توجیه عدم کارایی دستگاه، پس از اعلام شکایت از سوی مشتریان آشنا می کنیم !

 • شما بایستی مدت زمان 1 الی 2 ماه دیگر منتظر بمانید تا دستگاه تمام حشرات منزل شما را دور و ازبین ببرد. (در واقع با این کار سعی می کنند شما را خسته و ناامید شوید تا دیگر پیگیری نکنید)

 • فاز و نول برق منزل شما جابجا می باشد و به همین دلیل دستگاه درست کار نمی کند.

 • شما بایستی 2 عدد دستگاه دیگر خریداری کنید چراکه این تعداد دستگاهی که خریداری کرده اید جوابگو متراژ منزل شما نمی باشد.

 • دیوار های منزل شما عایق نیست به همین دلیل امواج از دیوارها خارج می شود و دستگاه دورکننده حشرات به همین دلیل اثرگذار نیست.

 • چراق دستگاه آیا پایینی روشن می شود یا چراق بالای ( در هر دو صورت به شما می گویند باید دستگاه ها جدید خریداری کنید)

 • در کنار فروش دستگاه به شما سم می دهند که هر زمان حشره دیدید بر روی آن سم بزنید.

در خصوص بکارگیری این شیوه از مبارزه با جوندگان نکته قابل تأمل این است که عدم تأثیر پایدار این تجهیزات به دلیل توان خارق العاده جوندگان در ایجاد تطابق با شرایط جدید کاملا بی اثر می باشد.

نکته دیگر اینکه اصوات تولیدی از این دستگاه ها توان عبور از اشیاء را نداشته و به همین دلیل در پشت شی، سایه ای صوتی تشکیل می گردد که حیوان می تواند در آن پناه بگیرد. ضمن اینکه بررسی های انجام شده نشان می دهد که توان دورکنندگی این تجهیزات به فرکانس ، شدت و شرایط محل آلوده بستگی دارد لذا برای ایجاد رپلنسی مناسب شدت اصوات تولیدی باید بسیار زیاد باشد اما تحت این شرایط احتمال بروز آسیب برای انسان و حیوانات افزایش خواهد یافت. در نهایت دستگاه های اولتراسوند شاید بتوانند جوندگان را از محیط بلافاصله بعد از نصبشان (بر حسب توان تطابق جونده ) دور کنند اما فاقد تأثیر پایدار بوده و پس از مدت کوتاهی (چند ساعت تا چند روز ) مجدداً موش ها برخواند گشت. اکثرا دستگاه های دورکننده حشرات موجود در بازار ایران بر روی انواع موش و جوندگان کاملا بی اثر و تبلیغاتی می باشد.

جدیداً این شرکت ها در کنار فروش دستگاه به ظاهر دور کننده اقدام به عرضه سم به مشتریان خود هستند و از طرفی در تبلیغات خود استفاده از سموم در منازل را خطرناک میدانند و این دوگانگی نشانده این است که این دستگاه ها به هیچ وجه برای شما عزیزان کارایی ندارد!

red دوستان عزیز باید به این نکته توجه کنند که تبلیغات دستگاه های اولتراسونیک بیشتر در کشورهایی همچون چین، تایلند و روسیه و آن دسته از کشورهایی که نظارت دقیق به کالاهای تولیدی ندارند صورت می گیرد چرا که در کشورهای اروپایی و آمریکا به ندرت شاهد تبلیغات دستگاه های دورکنندۀ حشرات و جانوران موذی هستیم. در پایان امیدواریم توانسته باشیم با درج این مقاله واقعیت های دستگاه های اولتراسونیک را فاش کرده و گامی مؤثر در جهت بالا بردن آگاهی شما برداشته باشیم.

شما دوست عزیزی که هنوز با این مقاله درصدد تهیه این دستگاه هستید پیشنهاد می کنیم در ابتدا بجای خرید چند تا از این دستگاه ها، یک عدد از این دستگاه را تهیه کنید و به نزدیکی حشره ای که در منزل شما وجود دارد ببرید ببینید آیا حشرات واکنشی به این دستگاه دارد یا خیر؟

سوالات متداول مشتریان

آیا دفع آفات اولتراسونیک برای موش واقعاً کار می کند؟

 آیا دفع کننده های ماوراء صوت جوندگان واقعاً کار می کنند؟ پاسخ کوتاه: منفی است. برخی از صاحبان خانه در ابتدا به اثر فوری اشاره کرده اند ، اما با گذشت زمان مشکل جوندگان همچنان ادامه خواهد داشت.

آیا دستگاه اولتراسونیک برای ریشه کنی ساس موثر است؟

در واقع این نوع دستگاه ها را دور کننده حشرات و جانوران موذی می نامند ساس تمام مراحل زندگی در کنار شما و از خون شما تغذیه می کنند آیا فکر کردید که این دستگاه ساس ها را به کجا می خواهد دور کند؟ مطمئن باشید این دستگاه شما را برای ریشه کنی هیچ حشره ای کمک نمی کند.

قیمت دستگاه دور کننده حشرات چند است؟

این دستگاه ها در بازار از 20 هزار تومن تا 500 هزار تومن به فروش می رسد که در باطن هیچ فرقی باهم ندارند و تمامی از کیت اولتراسونیک بهره می برند و فاقد کارایی می باشد.

کدام برند از دستگاه دور کننده حشرات و جانوران موذی بهتر است

طی تحقیقات انجام شده توسط مراکز علمی معتبر دنیا دستگاه دور کننده مافوق صوت، هیچ تاثیری در از بین بردن یا فراری دادن حشرات و جوندگان ندارد و بهتر است گول تبلیغات شرکت های مختلف را نخورید.


مقالات آموزشی مبارزه با حشرات و جانوران موذی :

نظرات (40)

3.5 از 5 براساس 3 رای
هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

اشعاله اشغاله..من 4تا دستگاه از ایران دی اچ خریدم خدا ازشون نگذره که کلاهبردارن. مخصوصا کارشناسای شرکتشون همه کلاهبردارند.

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

نظر
من هم این دستگاه رو خریداری کردم فقط واسه دفع شپشک برنج تو خونم سوسکی تو خونم وجود نداشت گفتن همه حشرات رو از بین میبره حالا بعد از گذشت چند ماه نه تنهاشپشک از بین نرفتن بلکه خونم پر سوسک ریز شده وقتی هم که با شرکتشون تماس میگیری از این شماره پاس میدن به اون شماره اینقدر این کار رو میکنن که خودت پشیمون شی

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام منزل ما ساس داره. پیرم کردن. پوستم کنده شده. توروخدا چکار کنم.میخواستم دستگاه دورکننده بخرم ولی حالا باخوندن مطلبتون پشیمون شدم. خواهشا بگید چکار کنم.هم ساس هم مورچه. دیوونم کردن

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

منم چند ماهه قبل ۲ ملیون دادم ۳تا دستگاه برا دفع موریانه ها داخد منزلم الان بعد از چند ماه میبینم دوباره از یه جای دیگه دیوار رو سوراخ کردن اومدن داخل اتاق خیلی ناراحتم به نظرتون برا دفع موریانه باید چکار کنم،

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

ما هم متاسفانه گول تبلیغات آقای مجری رو خوردیم.
دور از وجدان و انصافه تبلیغات باعث گمراهی ملت میشه
.خواهشا دیگه تبلیغ این افراد سودجو پرو نکنین.
گناه دارن مردم

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام. خیلی از روشنگری تون ممنونم. من هم قصد خرید داشتم و حالا خدا رو شکر می کنم که با هدایت شما و نظر کاربران محترم، توی دام شیادان کلاهبردار نیفتادم .

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام وای خدا خیر تون بدن منم میخواستم سفارش بدم منصرف شدم این خوندن این مقاله 5 دقیقه وقت من و گرفت اما کاملا متوجه شدم که این دسنگاه ها بی اثر هستد خدارو شکر که الکی هزینه نکردم ممنون

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام منم خواستم بخرم منصرف شدم

نمایش نظر بیشتر

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی