سبد خرید خالی می باشد

مگس چوبخوار

مگس چوبخوار (Anisopodidae)

 دو بال به صورت صاف روی شکم
4-12 میلی متر
زرد مایل به قهوه ای با پاهای بلند و نازک
بال ها کشیده در امتداد بدن
Image

شناسایی مگس چوبخوار

این گونه از مگس ها به مگس های پشه مانند یا پشه چوبخوار نیز معروف اند و با داشتن حدود 1500 گونه یکی از بزرگترین خانواده راسته دوبالان را به خود اختصاص داده اند. اکثر گونه ها در اندازه بسیار کوچک هستند و تعداد کمی سایز بزرگتری دارند که از قسمت شکمی بزرگتر به نظر می آیند. مگس چوب حشراتی کوچک سیاه یا قهوه ای تیره با بدن بلند و باریک و بال هایی بسیار نازک هستند. تا حدودی به مگس های ریز شباهت دارند. مگس چوبخوار قابلیت پرواز ضعیفی دارند و اکثراً مگس هایی چوبی که در محیط باز مشاهده می کنید جز دسته حشرات غیر گزنده می باشد.

مگس های خانواده Anisopodidae: سر غیرقابل انقباض و اکثرا قسمت قفسه سینه بخش شکمی بسیار کوچکی دارند و ساختار دم لوبی شکل و به صورت مارپیچ مانند می باشد و هیچ گونه مویی در نوک دم وجود ندارد.

زیستگاه لارو های Anisopodidae: در نزدیکی رودخانه یافت می شود ولی واقعیت آن است که بیشتر در محلی بالاتر از سطح آب زندگی می کنند مثلا پوشش گیاهی مرطوب، علفزارها و یا محلی که در آن گیاهان در حال پوسیدن وجود دارد را برای زندگی ترجیح می دهند.

تغذیه Anisopodidae: بیشتر از پوشش گیاهان در حال پوسیده می باشد ولی باز هم با توجه به گونه مورد نظر نوع تغذیه آن ها می تواند تا حدودی متفاوت باشد. این مگس ها در مرحله لارو از ریشه، ساقه، گل های محصولات کشاورزی و یا گیاهان زینتی تغذیه می کنند و به آن ها خسارت وارد می کنند برخی عملاً آفت محصولات کشاورزی از جمله پیاز، گندم، شلغم، دانه لوبیا و ... بشمار می آیند. برخی دیگر شکارچیان کپسول تخم ملخ ها بوده و در از بین بردن این آفات نقش مهمی دارند.

در کل از لحاظ اقتصادی و اکولوژیکی این مگس ها نقش ویژهای دارند.

تصویر مگس چوبخوار

چگونه می توان از شر مگس های چوب رها شد؟

با توجه به گونه های مختلف مگس های Anisopodidae روش مبارزه و ریشه کنی می تواند متنوع و متفاوت باشد در زیر تعدادی از روش های مبارزه با انواع این مگس ها ارائه شده است.

حذف رطوبت، حذف منابع غذایی،دفع زباله که باید در اسرع وقت انجام شده و از تجمع زباله در سطل و یا کیسه درباز پیشگیری شود، رفع نشتی لوله های آب و ...

معروف ترین مگس های خانگی  مگس قارچی ، مگس میوه و مگس فورید می باشند که نحوه ریشه کنی و نابودی آن ها به شرح ذیل می باشد البته تمامی این روش ها برای مگس های Anisopodidae نیز صدق می کند.

حذف منبع غذایی پشه مگسی از طریق تمیز کردن آشپزخانه، ایجاد زهکش مناسب جهت جلوگیری از  جمع شدن آب . تعویض خاک گلدان و...

مگس های قارچی داخل خاک گلدان رشد می کنند. بهترین راه آن است برگ های مرده را از بالای خاک گلدان جدا کنید. در صورتی که به وجود کپک یا قارچ مشکوک شدید باید لایه سطحی یا خود خاک و یا در صورت لزوم هر دو قسمت خاک را تعویض نمود و در صورتی که ریشه گیاه پوسیده شده باشد گیاه را باید به طور کامل جایگزین نمود.

انواع دیگر از گونه های مگس ها

مگس های میوه : جهت پیشگیری از رشد این نوع از مگس ها باید میوه ها و یا سبزیجات گندیده یا بیش از حد رسیده را دور انداخت. برای دور ریختن این مواد باید در کیسه های زباله قرار داده و درب آن را محکم ببندید و سطل زباله را از محیط منزل خارج کنید تا این مگس ها رشد پیدا نکنند.

مگس فورید: در صورتی که مگس ها را در محل های مرطوب مانند نزدیکی چاه فاضلاب، لوله های آب و ... مشاهده نمودید جز دسته مگس های فورید می باشند . باید در اسرع وقت نشتی لوله ها را برطرف نمود و قسمت بیرونی را تمیز کرده و ترجیحا تمامی سوراخ های اطراف لوله ها که رطوبت در آن ها تجمع می یابد را باید به صورت کامل پر کرده و سرویس های حمام ، دستشویی  و آشپزخانه را پس از نظافت خشک نمود تا رطوبت باقی نماند.

سمپاشی مگس چوبخوار:

در صورت مشاهده انواع مگس ها در محل سکونت با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت تماس گرفته تا با روش های اصولی و سموم مجاز اقدام به سمپاشی و ریشه کنی نموده و از طرفی با ارائه روش های مناسب بهسازی محیط از ورود مجدد آلودگی به منزل پیشگیری نمایید. 

مقالات بیشتر

شرکت نگین دشت افتخار دارد، در تمامی اعزام نفرات به محل برای اجرای عملیات مبارزه با انواع آفات تنها از کارشناسان و متخصصین با تجربه استفاده می نماید.

Image

مگس کبوتر

Image

مگس فاضلاب

Image

سمپاشی مگس

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi