سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی و ریشه کنی موریانه

موریانه در علم حشره شناسی آفت (موجودی که به اکوسیستم و یا انسان خسارت وارد می کند) به حساب نمی آیند زیرا هیچ آسیبی به اکوسیستم ما وارد نمی کنند، آن ها بیشتر در داخل سطح خاک زندگی می کنند ولی در صورت افزایش میزان آلودگی گاهی روی سطح خاک هم دیده می شوند که تنها حشراتی به حساب می آیند که خساراتی با هزینه های هنگفت را برای ساختار بنای ساختمان و سایر وسایل منزل ما به همراه دارند.termite negindasht pest control 680 x 450

موریانه ها به چوب درختان زنده آسیب نمی زنند و فقط چوب های فاسد و شاخه های خشک را بازیافت کرده و تشکیل خاک می دهند از طرفی خود موریانه ها غذای بسیاری از حیوانات و پرندگان محسوب می شوند.

از بین تمامی حشراتی که ممکن است به منزل شما خسارت وارد کنند هیچ کدام مانند موریانه های زیرزمینی قادر به وارد نمودن چنین خسارات سنگین و هنگفت به ساختار منزل نیستند و تنها موریانه ها از پس آن بر می آیند. در صورت عدم کنترل و مبارزه و سمپاشی موریانه  در محل سکونت ، ظرف مدت زمان کوتاهی کل منزل و ساختار آن را موریانه ها ویران کرده و از طرفی چون تغذیه موریانه ها از سلولز ، مواد فیبر آلی موجود در چوب و... بوده به کلیۀ مصالح به کار رفته در ساختار ساختمان که بتوانند به چوب برسند آسیب وارد کرده و هر لحظه استحکام ساختمان از بین خواهد رفت و خسارات سنگینی را به شما وارد می کنند . از آنجا که منزلتان بزرگترین سرمایه شما به حساب می آید در صورت مشاهدۀ هر گونه آلودگی ناشی از موریانه با کارشناسان شرکت نگین دشت جهت سمپاشی موریانه تماس گرفته تا اقدامات حرفه ای را در جهت ریشه کنی و نابودی و سمپاشی موریانه به شما ارائه دهند.

محل اصلی استقرار موریانه های زیرزمینی در فونداسیون و زیر کف منزل و دیوارهای شما می باشد ولی کلونی موریانه به شکل گسترده در داخل سطح خاک و زمین منزل شما واقع شده است.

موریانه های زیرزمینی به طور مداوم در حال سوراخ کردن مصالح ساختمانی بوده تا جهت تغذیه خود را به سطح زمین برسانند و پس از پیدا کردن منبع تغذیه مناسب، جهت دسترسی به ماده غذایی تونل های گلی را ایجاد نموده تا بتوانند ضمن دسترسی به ماده غذایی ، رطوبت بدنشان را حفظ کرده و از خود محافظت نمایند.

طریقه شناسایی موریانه های زیرزمینی :

شکل ظاهری حشره موریانه شبیه به مورچه سفید کوچک با اندازه ای بین 0.5 تا 1.5 سانتیمتر می باشد. از آنجا که موریانه ها درتمام طول عمر خود داخل سطح زمین و داخل خاک زندگی می کنند دارای اسکلتی بسیار نرم و فاقد رنگدانه می باشند. موریانه های کارگر کاملاً نابینا هستند و موریانه های سرباز دارای آرواره های قدرتمند بوده که از این طریق از مستعمرات و کلونی خود دفاع می کنند.

یکی از علائم شناخت موریانه در محل آن است که علائمی شبیه به نشتی آب و رطوبت در محل قابل رؤیت می باشد. باید تا حد امکان از نشتی لوله های آب پیشگیری نمود در صورتی که منبع مورد نظر را پیدا نکردید باید از یک لوله کش متخصص در این امر کمک گرفته تا کلیۀ لوله های داخلی را چک نموده و منبع مورد نظر را پیدا نمایید و در جهت رفع رطوبت در اسرع وقت اقدام فرمایید.

گاهی شناسایی موریانه بالدار از مورچه بالدار برای افراد مبتدی کاری دشوار می باشد. در اینجا تفاوت این دو حشره را خدمت شما عزیزان به اختصار توضیح می دهیم.

موریانه بالدار دارای آنتن های مستقیم و صاف بوده، پهنای کمر با پهنای بدن تقریباً برابر است و شناسایی قسمت بالاتنه از پایین تنه دشوار است. طول بال ها در این حشره دو برابر طول بدن است و بال های جلو و عقب دارای اندازۀ کاملاً برابر است.

در مورد مورچه بالدار آنتن ها دارای خمیدگی بوده و کمر در حدی نازک است که  شناسایی قسمت بالا تنه از پایین تنه به راحتی امکان پذیر است. طول بال ها در مورچه ها تقریباً با طول بدن برابر است و بال های جلویی در مورچه ها بلندتر از بال های عقبی می باشد.termite vs ant 1024x509

از دیگر نشانه های شناسایی وجود موریانه به مشاهده تونل های گلی می توان اشاره کرد که توسط موریانه ها از بقایای خاک، چوب و ... ساخته شده که در جهت حفظ رطوبت بدن، حفاظت از کلونی موریانه ها در برابر شکارچیان و نیز ایجاد مسیر مناسب جهت تردد موریانه ها و دسترسی آن ها به منبع غذایی می باشد. قابل ذکر است مشاهده کوچکترین لوله گلی در سطح زمین یا دیواره ها نشانه ای از شدت آلودگی داخل سطح خاک و فعالیت چندین سالۀ موریانه ها در خاک محل مورد نظر بوده که متأسفانه ها بسیاری از افراد با دیدن کوچکترین تونل ها و لوله های گلی گمان می کنند آلودگی بسیار محدود و در مراحل ابتدایی بوده در صورتی که مشاهده این تونل های گلی نشانه ای از شدت آلودگی موریانه ها در محل مورد نظر می باشد.

در طول فصل بهار موریانه ها تولید مثل نموده و لاروهای موریانه بال هایشان رشد می کند برخی از این موریانه بالدار از مستعمرات خود جدا شده تا یک مستعمره جدید را تشکیل دهند. موریانه های بالدار پس از رشد کامل بال هایشان پس از مدتی بال ها از بدن جدا شده و روی سطح زمین به شکل لایه ای از بال ها قابل مشاهده است بخصوص در محل هایی در نزدیکی درب ها و پنجره های ورودی و خروجی ساختمان به دلیل جذب موریانه به سمت نور این لایه از بال های ریخته شده روی سطح زمین بیشتر است بنابراین از نشانه های دیگر آلودگی محل به وجود موریانه مشاهده بال های موریانه روی سطح زمین می باشد.

موریانه از چی تغذیه می کنند؟

منبع تغذیه برای  موریانه ، سلولز موجود در چوب می باشد این حشرات از طرفی قادر به مصرف برگ های خشک، درختان، کاغذ، کتاب و چوب فاسد و خشک شده و ... می باشند. از همین رو یکی از بخش های اصلی موریانه زدایی در موزه ها و کتابخانه های قدیمی جهت محافظت از کتاب های قدیمی و ارزشمند ، وسایلی از جنس چوب، اسناد و مدارک با ارزش و قدیمی و نیز بناهای قدیمی با قدمت و ارزشمند بوده تا از آسیب موریانه ها آن ها را حفظ نماییم.

موریانه به ندرت به درختان زنده می توانند آسیب وارد کنند و به همین جهت آن ها هیچ آسیبی به اکوسیستم ما وارد نمی کنند. از طرفی انواع الیاف کتان، پنبه ، پشم و سایر وسایل چرمی و ... به ندرت مورد هجوم موریانه ها قرار می گیرد ولی احتمال آسیب به آن ها تا حدودی وجود دارد. نکتۀ جالب در مورد موریانه ها آن است که تنها کارگران تغذیه دارند و تونل هایی را در چوب حفر می کنند و سلولز را تا حدی هضم می کنند تا بتوانند از سلولز هضم شده توسط آن ها سایر سربازها، ملکه نیز تغذیه داشته باشند. سیستم تغذیه موریانه از طریق بازیافت مواد غذایی است و تقریباً کمترین مواد زاید را به همراه خواهد داشت.

مراحل و مکان های تشخیص موریانه در منزل

روند تشخیص سریع موریانه تقریباً غیرممکن است چون موریانه ها پس از چندین سال فعالیت در داخل سطح زمین  و تخریب فونداسیون ساختمان با توجه به بزرگ شدن جمعیت آنها، خود را به سطح رسانده پس دیدن کوچکترین نشانه ای از فعالیت آن ها نشانه ای از شدت آلودگی محسوب می شود. موریانه ها تنها حشراتی هستند که بدون ظاهر شدن چندین سال می توانند به سازه های بنا خسارت وارد کنند بدون اینکه آسیبی به سطح سازه وارد نمایند ولی از قسمت داخل کاملاً  بنا را از بین برده و هر زمان احتمال خراب شدن سازۀ آلوده به موریانه وجود دارد.termite negindasht pest control 1250 x 703

موریانه کارگر حدود 1 تا 2 سال زندگی می کند. ملکه در صورتی که شرایط مساعد باشد در حدود 10 سال هم زندگی می کند. تعداد کلونی ها صدها بار افزایش می یابد و کلونی های جدید از موریانه ها پدیدار می شوند که اعضای کلونی های جدید نیز شروع به تکثیر و زاد و ولد می کنند. پس از ایجاد مستعمره جدید آلودگی روز به روز گسترش پیدا می کند و کلونی های جدید فعالیت خود را آغاز کرده و کلیه ساختار منزل را جهت دسترسی به سطح خاک تخریب می کنند و در نتیجه فونداسیون روز به روز استحکام خود را بیشتر از دست می دهد و قادراند در عرض مدت زمانی بسیار کوتاه ساختار چوبی و فونداسیون یک ساختمان را کامل از بین ببرند و باعث تخریب ساختمان شوند.

متأسفانه مالکان ساختمان آلوده به موریانه، تا زمانی که نشانه های ناشی از تخریب حشره موریانه را مشاهده نکرده اند اقدام به موریانه زدایی اصولی را امری غیرضروری می دانند در صورتی که آگاهی از آسیبی که موریانه ها به ساختار منزل آن ها وارد می کنند، نداشته و تنها زمانی متوجه می شوند که متأسفانه چندین سال از فعالیت موریانه ها گذشته و خسارات سنگینی به منزل وارد شده است. توصیه ما این است که در صورت مشاهدۀ هر گونه آثار ناشی از وجود موریانه در اسرع وقت با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا بهترین روش در جهت ریشه کنی را به شما ارائه کنند.

در صورت مشکوک بودن به آلودگی موریانه در منزل بهتر است هر چند وقت یکبار با اینکه حشراتی دیده نشده به صورت دقیق منزل را بازرسی نمایید در صورتی مشاهده باد کردن و متورم شدن کف پوش های منزل و یا در صورت مشاهده گرده های چوب در کنار قرنیزهای چوبی و یا مشاهده سوراخ در داخل چهارچوب و درب های چوبی، همگی آثاری از وجود موریانه در ساختار منزل به شمار می آید.

زیرزمین یکی از محل های اصلی فعالیت موریانه ها می باشد که در صورت پیشرفت آلودگی به طبقات بالاتر هم راه پیدا می کنند. بنابر این برای بازرسی هر چند وقت یکبار با یک عدد چراغ قوه و پیچ گوشتی به  زیرزمین رفته و ساختار چوبی موجود در زیرزمین  را با پیچ گوشتی ضربه زده و در صورتی که صدای توخالی می دهد می تواند نشانه ای از حمله موریانه ها به آن ساختار باشد. از طرفی کلیه درزها و شکاف ها را جهت مشاهدۀ تونل های گلی که موریانه ها حفر می کنند باید با چراغ قوه بررسی کرده بخصوص اگر در قسمت زیرزمین شوفاژخانه موجود است به دلیل رطوبت موجود در آن بهترین محل برای فعالیت موریانه ها می باشد که باید کل قسمت های شوفاژخانه با دقت هرچند وقت یکبار بازرسی شده و در صورت مشاهده تونل و رگه های گلی آن قسمت را با پیچ گوشتی خراب کرده و در این حالت اکثراً فعالیت موریانه ها داخل تونل قابل شناسایی است ولی در صورتی که موریانه ها را مشاهده نکردید چند روز پس از خراب کردن تونل ها ، مجدد تونل ها را چک کنید چون موریانه ها پس از خراب کردن تونل ها در اسرع وقت جهت ترمیم آن ها اقدام می کنند.

termite negindasht pest control 720 x 405

در صورت کشف و مشاهدۀ علائم حضور موریانه در محل با اقدام به موقع در جهت ریشه کنی و سمپاشی موریانه ، حداقل می توانید از پیشرفت آلودگی به سایر طبقات پیشگیری نموده و از طریق تماس با کارشناسان شرکت نگین دشت اقدام به ریشه کنی موریانه نمایید. اجرای عملیات موریانه زدایی نیاز به تخصص و مهارت کارشناسان دفع آفات داشته تا با استفاده از تکنولوژی و روش های مؤثر و مفید اقدام به موریانه زدایی نموده چون استفاده از روش های غیراستاندارد و غیراصولی توسط افراد غیرمتخصص در این زمینه نه تنها آلودگی را رفع نمی کند بلکه باعث گستردگی آلودگی می شود. از آنجا که موریانه ها به شکل کلونی زندگی می کنند هر گونه روش غیراصولی باعث شده تا کلونی ها در سطح بیشتری گسترده شده و آلودگی افزایش یابد که این خود به ساختار منزل و وسایل چوبی آسیب وارد می نماید.

از روش های دیگری که برای مطلع شدن از وجود موریانه در منزل می توان استفاده نمود استفاده از تله های مقوایی می باشد که  نوارهای مقوایی را با نخ به هم متصل نموده و سپس نوارها را خیس نموده و در محل های مشکوک به موریانه ها قرار می دهیم گاهاً موریانه ها برای تغذیه به این تله های مقوایی هجوم آورده به دلیل تغذیه از سلولز موجود در آن جذب تله ها می شوند در صورت آلوده شدن تله ها به موریانه آن ها را به سرعت از منزل خارج نموده و سریعاً تله ها را سوزانده و سپس از تله های جدید استفاده می کنیم.

شایان ذکر است این آلوده شدن تله های مقوایی به موریانه اثبات می کند خاک منطقه حاوی موریانه است و یک هشدار جدی برای مالک محل مورد نظر می باشد که باید هر چه سریعتر با استفاده از روش های تخصصی از طریق کارشناسان ماهر دفع آفات نگین دشت اقدام به موریانه زدایی محل مورد نظر نمایند.

کنترل و مبارزه با موریانه ها به صورت حرفه ای عملیاتی پرهزینه و گران است گاهاً افراد پس از اطلاع از هزینه های سمپاشی موریانه زدایی، موردی که فکر آن ها را بیشتر مشغول می کند آن است که با پرداخت این هزینه آیا انجام عملیات موریانه زدایی مؤثر است یا خیر؟

توجه داشته باشید با اقدام به موریانه زدایی به صورت حرفه ای از ساختار منزل خود در برابر هجوم موریانه ها و تخریب آن مراقبت و پیشگیری نموده و از منزل خود محافظت نمایید.

جهت مشاوره سمپاشی موریانه در اسرع وقت با کارشناسان نگین دشت تماس گرفته تا شما را از شر این موریانه خلاص کنند.

 

 مقالات آموزشی موریانه :

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi