سبد خرید خالی می باشد

تکثیر و تولید مثل ساس

ساس ها از طریق فرآیندی به نام تلقیح ضربه‌ای تکثیر می‌شوند ، جایی که ساس نر، پوسته ماده را شکاف داده و اسپرم را به داخل حفره بدن ساس ماده تزریق می‌کند. اسپرم در بدن ماده حرکت می کند و تخمک های او را بارور می کند و در طول شش تا هشت هفته آینده، ساس ماده تقریباً یک تخم در روز خواهد گذاشت.

حشره ساس نر و ماده از لحاظ شکل ظاهر تقریباً مشابه اند.

Reproduction and reproduction of bed bugs جفت گیری ساس تختخوابی

✅ رنگ ساس: رنگ هر دو جنس نر و ماده قهوه ای متوسط بوده که پس از تغذیه تیره رنگ و مشکی می شوند.

✅ شکل و اندازه ساس: هر دو جنس ساس نر و ماده شباهت ظاهری زیادی به یکدیگر دارند از جمله دارای 6 پا بوده که دو تا در جلو و چهار پا در عقب می باشد، هر دو جنس نر و ماده دارای یک سر کوچک، دو چشم که به سختی با چشم غیر مسلح قابل رؤیت است ، یک قفسه سینه و بخش شکمی که تنها در بخش شکمی تفاوت ساس نر و ماده قابل رؤیت است که ماده ها دارای بخش شکمی گرد و نرها انتهای بخش شکمی تیز و کشیده است. ساس نر و ماده در قسمت سر دارای دو آنتن می باشند و نیز دارای یک بخش به نام proboscis که یک مجرا و لوله کوچک بوده که هر دو جنس نر و ماده از طریق آن از خون میزبان تغذیه می کنند.

✅ حرکت: اغلب ساس ها حرکت بسیار سریعی داشته و این قابلیت به فرار سریع آن ها کمک می کند.

تولید مثل در ساس تختخوابی: 

تولید مثل و تکثیر و جفت گیری حشره ساس تختخوابی از طریق تلقیح تروماتیک می باشد. ساس ماده هیچ اندام تناسلی را به صورت باز ندارد و ساس نر از طریق سوراخی که در شکم ساس ماده ایجاد می کند، اندام تناسلی خود را وارد بدن ساس ماده می کند. گاهی ساس نر تلاشی برای جفت گیری با ساس نر را هم از این طریق انجام می دهد.

ماده فورمون به عنوان مادۀ هشداردهنده متشکل از E2 octenal و E2hexenal  می باشد، که زمانی ترشح می شود که ساس ها حمله ور شده و شروع به انتشار فورمون می کنند. مطالعات نشان داده که این مادۀ هشدار دهنده زمانی ترشح می شود که یک ساس نر با نر دیگر جفت گیری کند.

مراحل زندگی ساس تختخوابی شامل شش مرحله، 5 مرحله نابالغ و یک مرحله بلوغ می باشد.

ساس ها در طول زندگی 200 تا 300 تخم می گذارند که 90 درصد آنها به پوره و حشره بالغ تبدیل می شود.

مقایسه اندازه ساس نر و ماده

 ساس ها در مرحلۀ ابتدایی از تخم تشکیل می شوند. اندازۀ تخم ساس ها یکسان بوده و بسیار ریز و به راحتی قابل رؤیت نمی باشد سپس تخم ها تبدیل به پوره یا نمف شده که پوره ها نیز تا قبل از اینکه به طور کامل بالغ شوند اندازۀ یکسانی دارند. ساس در حالت بالغ به اندازۀ یک دانۀ سیب درآمده فقط نرها چون انتهای قسمت شکمی تیز بوده پس از تغذیه کمی کشیده تر و بلندتر به نظر می آیند در صورتی که ماده ها پس از تغذیه از خون، گرد تر شده و پهنای شکم افزایش می یابد تا خون بیشتری را تغذیه نمایند.

bed bugs negindasht male and female 2018 x 1350

مقایسۀ شکل ظاهری ساس نر و ماده

تفاوت اصلی همان طور که در بالا گفته شد در قسمت شکمی ساس های نر و ماده می باشد که پس از تغذیه از خون شکل ظاهری ساس بهترین نشانه برای مقایسه ساس نر و ماده از یکدیگر می باشد البته با رشد بیشتر ساس ها و تغذیه بیشتر کمتر از این روش قابل شناسایی می باشند.

حشره ساس نر و ماده در روی قسمت شکمی نقش هایی دارند که به شکل نوارهایی از قسمت راست به چپ بدن ساس کشیده شده است این مکانیسم مانند یک آکاردئون برای ساس عمل می کند و این قابلیت کمک می کند تا در حین تغذیه قسمت شکمی این امکان را داشته باشد تا به راحتی رشد و گسترش یابد. شکل این نوارها در ساس ماده و نر کمی تفاوت دارد. قسمت انتهایی بدن ساس ماده یک بخش خط الرأس مانند یک تورفتگی یا شیار مانند داشته که قابل مشاهده می باشد که این در حقیقت همان hemocoel  (محل نگهداری تخم) می باشد از طرفی در ساس ماده نوارها کمی بالاتر از خط الرأس تا حدودی انحنا پیدا می کند در صورتی که در ساس نر خطوط و نوارها کاملاً صاف می باشد البته مقایسه حشره ساس نر و ماده ابتدا از روی قسمت شکمی قابل شناسایی است و پس از آن می توان از روی خطوط روی بدن، آن ها را از یکدیگر تشخیص داد.

بدیهی است شناخت ساس نر از ماده از اهمیت ویژه ای برخوردار است چون با شناسایی جنس نر و ماده ساس ها می توان کارآمدترین و بهترین روش و شیوه را در جهت کنترل و ریشه کنی به کار برد از طرفی تشخیص میزان آلودگی محیط از این طریق آسان تر می باشد.

در صورت مشاهدۀ علایم ساس (لکه سیاه و لکه های خون) در منزل با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت تماس گرفته تا در شناسایی نوع ساس نر و ماده و نیز نحوۀ کنترل و مبارزه و سمپاشی ساس با سموم ساس کش تضمینی در اسرع وقت اقدام نموده تا از پیشرفت هر چه بیشتر آلودگی در منزل شما پیشگیری شود.

کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت پس از تشخیص میزان آلودگی و بازرسی محل، بهترین و اصولی ترین روش مبارزه با تلفیق روش های شیمیایی و بیولوژیکی را در محل اجرا نموده و نکات لازم جهت پیشگیری از ورود مجدد حشره ساس به منزل شما را ارائه و آموزش می دهند.

جهت رزرو  و کسب اطلاع از قیمت سمپاشی ساس با ما تماس بگیرید.

مقایسه رنگ ساس نر و ماده

هر دو جنس دارای رنگ قهوه ای تا مشکی هستند و تنها یک تفاوت جزیی دارند که به دلیل اینکه ماده ها تخم ریزی می کنند و قبل از هر بار تخم ریزی به تغذیه از خون نیاز دارند خون بیشتری را نسبت به نر ها می خورند و در نتیجه رنگ تیره تری دارند.

مقایسۀ گزش ساس نر و ماده

تنها منبع تغذیه هر دو جنس نر و ماده خون می باشد و از طرفی خون انسان را ترجیح می دهند و بیشتر در حین استراحت انسان، دفع دی اکسید کربن و گرما از بدن افراد ساس ها را جهت تغذیه جذب می نماید.

اولین ساس شناسایی شده با نام bat bug یا ساس خفاشی بود که در غارها مشاهده شده و از خفاش ها تغذیه می کردند و قابلیت بالا رفتن از دیواره ها جهت دسترسی به خفاش ها را داشتند پس از آن ساس تختخوابی یا bed bug شناخته شد که از خون گرم انسان تغذیه می کرد و در منازل مستقر می شدند.

بخش دهانی حشره ساس نر و ماده مشابه می باشد. این بخش از دو قسمت  که بخش بلندتر با نام پروبوسیس proboscis که این اندام شبیه به یک لوله و نی بلند بوده که ساس ها از آن برای مکیدن خون استفاده می کنند.

بخش دیگر دهانی در قسمت زیر پروبوسیس واقع شده و کمی کوتاه تر بوده که از این بخش ساس ها برای ایجاد خراش و سوراخ روی سطح بدن میزبان استفاده می کنند و سپس از طریق پروبوسیس خون را می مکنند. ساس های ماده بعد از هر بار تخم ریزی نیاز به تغذیه از خون داشته در نتیجه ساس ماده گزش بیشتری در فرد جهت تغذیه ایجاد می کنند.

 سوالات متداول سمپاشی ساس:

۱. آیا حشره ساس تختخوابی برای انسان خطرناک است؟

پاسخ: حشره ساس تختخوابی معمولاً خطری مستقیم برای سلامتی انسان ندارد، اما می‌تواند از طریق انتقال بیماری‌ها و باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی شود.

۲. چگونه می‌توان از حشره ساس تختخوابی جلوگیری کرد؟

پاسخ: جلوگیری از ورود ساس‌ها به محیط زندگی از طریق استفاده از پوشش‌های محافظ بر روی تخت، تمیز نگه داشتن محیط زندگی و استفاده از مواد دفع حشرات می‌تواند کمک کننده باشد.

۳. چگونه می‌توان از حشره ساس تختخوابی خلاص شد؟

پاسخ: استفاده از روش‌های شیمیایی یا غیرشیمیایی برای کنترل و دفع ساس‌ها، همچنین انجام تمیزی عمیق و استفاده از ابزارهای مخصوص می‌تواند به خلاصی از ساس‌ها کمک کند.

۴. آیا حشره‌کش‌های موجود در بازار برای مبارزه با ساس‌ها موثر هستند؟

پاسخ: بله، حشره‌کش‌های مختلفی برای مبارزه با ساس‌ها در بازار موجود است که می‌تواند موثر باشد، اما باید به دقت راهنمایی تولیدکننده را دنبال کرد و از آنها به درستی استفاده کرد.

۵. آیا ساس‌ها می‌توانند بیماری‌هایی را به انسان منتقل کنند؟

پاسخ: بله، ساس‌ها می‌توانند برخی از بیماری‌ها را مثل ویروس آلودگی شده با ویروس های هپاتیت و همچنین باعث التهاب‌های پوستی مانند خارش‌های آلرژی‌زا شوند.

 

مقالات آموزشی سمپاشی ساس:

سمپاشی تخصصی ساس تختخوابی تحت نظر وزارت بهداشت با سموم خارجی

در صورتی که به شواهدی مبنی بر وجود ساس در محل سکونت خود پی بردید و تصمیم به ریشه کنی و پاکسازی منزل خود گرفته اید متخصصین شرکت سمپاشی نگین دشت در رفع مشکل شما در اسرع وقت اقدام خواهند کرد.


آموزش شناسایی و گزش ساس در منزل چیست؟ 

وجود لکه های خون ، لکه های سیاه و تیره رنگ ناشی از وجود فضله و مدفوع ساس و از طرفی پوسته های بدنشان از نشانه های وجود آلودگی ساس تختخوابی در منزل می باشد ....


نشانه های وجود و حمله ساس در منزل چیست؟

نشانه های اولیه ساس که شامل فضله و مدفوع به شکل لکه های قهوه ای و تیره رنگ در قسمت های تشک و وسایل خواب و یا مشاهده لکه های خون روی ملحفه  می باشد ...


  آیا ساس ها بیماری انتقال می دهد؟ 

"ساس قاتل" یا "دماغ خرطومی" با اندازه حدود 2 تا 3 سانتیمتر بوده از گونه خانواده رودوویده که پس از خونخواری عامل انتقال بیماری (تریپانوزوم کروزی) بیماری مرگ آور بوده.


انواع ساس ها

متداول ترین ساس ها ، از نوع ساس تختخوابی Cimex lectulariusl می باشد که بسیار با محیط زندگی انسان سازگار بوده و در آب و هوای معتدل زندگی می کنند.


آیا ساس ها پرش دارند؟

ساس ها فاقد بال هستند و قادر به پرواز نیستند بر خلاف دیگر حشرات بی بال مانند کک ها، ساس ها قادر به پریدن در فاصله طولانی نیستند و فقط ...


روش های پیشگیری از ورود ساس به منزل

در این مقاله چند مورد که بیشترین راه انتقال ساس ها توسط افراد به محیط منزل شما می شود را تا حد امکان به شما آموزش می دهیم.


 رازهای در مورد ساس که شما باید بدانید

حتمالاً عده ای از شما تا کنون با ساس ها در محیط های مختلف مانند اتاق خواب منزل، هتل، محل کار، خوابگاه و ... مواجه شده اید. تحقیقات متخصصان حشره شناسی شرکت سمپاشی نگین دشت نشان داده ...


شناسایی ساس نر و ماده

در اکثر پستانداران شناخت و مقایسه جنس نر و ماده از یکدیگر به راحتی امکان پذیر است اما در مورد ساس این مورد صدق نمی کند و به راحتی قابل  شناسایی نیستند.


 سمپاشی ساس

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi