تلفن تماس : 88330133      09124540649

رازهای در مورد ساس که شما باید بدانید

احتمالاً عده ای از شما تا کنون با حشره ساس در محل سکونت خود مانند اتاق خواب منزل، هتل، محل کار، خوابگاه و ... مواجه شده اید. تحقیقات متخصصان حشره شناسی شرکت سمپاشی نگین دشت نشان داده که چگونه ساس (در صورت عدم مبارزه) تا مدت های طولانی حتی بدون تغذیه هم می توانند زندگی کنند و دوباره پس از یک غیبت طولانی بازگشت داشته باشند و از خون  گرم شما تغذیه نمایند.

امروزه خوشبختانه کارشناسان دفع آفات و حشره شناسان مطالعات زیادی راجع به ساس انجام داده اند و روش های نوینی را جهت ریشه کنی و نابودی ساس ارائه داده اند . لازم به ذکر است بهترین روش برای مقابله با ساس ، پیشگیری و جلوگیری از ورود ساس به محل سکونت شما می باشد که تا حد امکان در این مقاله نکات لازم جهت پیشگیری از ورود ساس به محل سکونت شما ارائه خواهد شد.bed bugs facts 717 × 468 عکس ساس تختخوابی

شش حقیقتی که درباره ساس نمی دانید

  • واقعیت شماره 1: ساس ها می توانند در هر مکانی زندگی کنند.
  • واقعیت شماره 2: ساس ها فقط ساکنان شهرها نیستند.
  • واقعیت شماره 3:در صورت استفاده از سموم غیر تخصصی و یا روش های سمپاشی نامناسب، غیراصولی و خوددرمانی ساس ها به شدت مقاوم می شوند.
  • واقعیت شماره 4: ساس حشره ای بسیار هوشمند است و شب ها به شکار می رود. 
  • واقعیت شماره 5: ساس حین تغذیه از خون انسان در محل گزش از مواد بی حسی استفاده می کند. بنابراین حین گزش در شب شما چیزی را احساس نمی کنید.
  • واقعیت شماره 6: ساس ها می توانند تا یکسال بدون تغذیه از خون زنده بمانند.

آیا ساس فقط از خون انسان تغذیه می کند؟

خیر، ساس تختخوابی یک آفت برای پرندگان و بخصوص انگلی برای خفاش ها نیز به حساب می آید، البته شایان ذکر است ساس ها می توانند از خون گرم سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی شما نیز تغذیه داشته باشند. بنابراین حیوانات خانگی بعد از انسان میزبان مناسبی برای ساس ها به شمار می آیند. پوست حیوانات و پرندگانی که بدون پر و خز باشد منبع تغذیه راحت تری برای ساس ها به حساب می آید ولی در نهایت ساس ها خون گرم انسان را نسبت به سایر حیوانات جهت تغذیه ترجیح می دهند.

آیا ممکن است منزل ما آلوده به ساس باشد ولی خودمان متوجه نشویم؟

یکی از مواردی که به صورت مکرر از جانب مشتری ها گزارش می شود این است که ساس را مشاهده می کنند ولی هیچ گونه گزش و آلرژیک پوستی ندارند یا تنها پوست یکی از افراد نسبت به گزش ساس واکنش نشان داده است. لازم به ذکر است بدانید بیش از 40 درصد افراد به طور کلی نسبت به گزش ساس ها هیچ واکنشی نشان نمی دهند و بخصوص افراد مسن واکنش بسیار کمتری را نسبت به سایر افراد خواهند داشت و بیشتر ممکن است با شوک آنافلاکسی مواجه شوند. ضمناً در میان افرادی که واکنش پوستی نسبت به گزش ساس دارند این واکنش ممکن است به صورت مداوم نباشد ولی می تواند به مرور زمان تبدیل به حساسیت های پوستی شود.

افرادی که حساسیت و واکنشی نسبت به گزش ساس ندارند باید بدانند که آن ها نیز در معرض آلودگی قرار دارند زیرا ساس ها جهت رشد و تکثیر نیاز به تغذیه خون شما دارند. افرادی که نشانه های گزش را ندارند بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی شدید یا شوک آنافلاکسی ( آلرژی با علائمی مانند تب،سردرد، ناراحتی گوارشی، سرفه، تورم قسمت دهانی و ...) قرار دارند.

 از طرفی تشخیص و مشاهدۀ نشانه های وجود ساس در محل سکونت، امری بسیار سخت و دشوار است مگر اینکه طی چند شب شما به صورت مداوم نیمه شب بیدار شده و تختخواب خود را با نور چراغ قوه و ذره بین به صورت کامل بازرسی نمایید که ممکن است در آن صورت آثار و یا خود حشره ساس را بتوانید مشاهده نمایید. در آلودگی های بالا ساس های بالغ شروع به دور شدن از تختخواب نموده و به محل های دیگر نیز می روند و در این صورت این احتمال وجود دارد که شما در طول روز نیز ساس بالغ را مشاهده نمایید. در آلودگی های بسیار شدید شخص مبتلا به آنمی ( Anemia  و یا کم خونی شدید می گردد.

از نشانه های دیگر آلودگی منزل به ساس، ایجاد بوی نامطبوعی شبیه به بوی کپک می باشد که در محیط استشمام می شود. مانند دیگر حشرات، ساس نیز ماده ای هشدار دهنده به نام فورمون از خود ترشح می کند که در حین تجمع گروهی از ساس ها گاهاً این بو به مشام می رسد که بوی نامطبوعی است که در آلودگی های بالا بسیار غیر قابل تحمل می باشد و برخی این بو را در قدیم به بوی شبیه به بوی گشنیز می دانستند ولی این تنها یک شباهت بوده و ممکن است حتی درست نباشد.

با رعایت چه مواردی می توان از ورود ساس تختخوابی به منزل و آپارتمان خود جلوگیری کنیم؟

اولین مرحله شناسایی ساس تختخوابی است که ابتدا باید حشره مورد نظر را تشخیص دهیم. لازم به ذکر است کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت شما را در امر شناسایی ساس تختخوابی راهنمایی می کنند. نگرانی های بیش از حد افراد باعث می شود که شما حتی در صورت عدم شباهت حشره به ساس آن را با شکل ظاهری ساس مطابقت دهید. ساس های بالغ از لحاظ شکل و اندازه تا حدود زیادی شبیه به دانه سیب می باشند. اکثر ساس هایی که تغذیه ای نداشته اند به حالت کمی مسطح و قهوه ای رنگ بوده و پس از تغذیه به شکل گرد و رنگ قرمز آجری در می آیند. از لحاظ شکل ظاهری ساس های بالغ ماده کمی توپول با عرض بیشتر و ساس های نر کشیده تر هستند.

نمف یا نوزاد ساس قبل از بالغ شدن از لحاظ شکل ظاهری شبیه به ساس بالغ می باشد، فقط با اندازه ای کوچکتر نزدیک به سر سوزن دارند.

نکتۀ بعدی در مورد مطلع شدن از وجود ساس دنبال کردن لکه ها و فضله های ساس می باشد. احتمال دیدن نشانه های وجود ساس از احتمال دیده شدن خود ساس بسیار بیشتر می باشد. دقت فرمایید در هنگام مسافرت اتاق هتل را با دقت بررسی نموده بخصوص وسایل خواب و تشک خوشخواب و همیشه قبل از استقرار در اتاق از عدم وجود ساس ها مطمئن شوید و سپس وسایل خود را در محل مستقر نمایید.

در هنگام خرید وسایل الیافی بخصوص تشک خوشخواب، مبلمان، پشتی و ... بهتر است از فروشنده در مورد ساس و نحوۀ مبارزه با ساس ها اطلاعات کسب نموده تا از استاندارد بودن و بهداشتی بودن محصول اطمینان لازم را کسب نمایید. از خرید وسایل دست دوم به شدت خودداری کنید. در صورت جابجایی به منزل جدید قبل از ورود در مورد وجود ساس تحقیق کنید و منزل را به صورت کامل بازرسی نمایید و یا از یک کارشناس دفع آفات در این زمینه مشاوره بگیرید و در صورت وجود آلودگی قبل از جابجایی و انتقال وسایلتان به داخل منزل مبارزه و سمپاشی ساس را انجام دهید.

در هر صورت ما به شما پیشنهاد می دهیم چند روز قبل از اثباب کشی به منزل جدید (حتی منزل نوساز) توسط کارشناسان شرکت نگین دشت در منزلتان سمپاش ساس را انجام دهید چرا که در خیلی از موارد مالک یا مستأجر قبلی منزل وجود ساس را در منزل انکار می کند.

در صورت مشکوک بودن منزل به حشره ساس تختخوابی چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

اولین سؤالی که باید پرسیده شود آن است که چه نشانه هایی از وجود ساس در محل دیده شده است؟ تنها واکنش و آلرژیک پوست نمی تواند نشان دهندۀ وجود ساس تختخوابی در منزل باشد. حشرات دیگری نیز می توانند آلرژی و واکنش های پوستی مشابه ساس بعد از گزش بر روی پوست فرد ایجاد کنند و این امری است بسیار دشوار که بتوان به صورت قاطع گزش و نیش ساس را از روی آلرژیک پوست تشخیص دهیم چون پوست هر فرد نسبت به افراد دیگر آلرژی و واکنش ایمنی کاملاً متفاوتی را از خود نشان می دهد.

سؤال بعدی آن است که آیا در محل خواب حشره ای دیده اید و اگر مشاهده شده آیا  اندازه و شکل آن به ساس تختخوابی شباهت داشته است؟ در صورت مشاهده حشره بهتر است آن را در شیشه یا قوطی کوچک بدون اینکه به آن آسیبی وارد کنیم، قرار داده تا کارشناسان شرکت نگین دشت قبل از انجام سمپاشی تخصصی ساس ، آن حشره را بررسی کرده تا از وجود حشره ساس اطمینان حاصل کرده و سپس پروسه سمپاشی ساس را انجام دهند.

bedbug1توصیه ما به شما این است که هیچ وقت سعی نکنید خودتان با روش های خود درمانی از شر ساس رها شوید. مهم ترین نکته در بحث ریشه کنی ساس استفاده از دانش کارشناسان ماهر برای سمپاشی و ریشه کنی ساس تختخوابی می باشد. مهمترین نکته در بحث مبارزه با ساس استفاده از سموم و روش های سمپاشی درست و اصولی می باشد که باید حتما توسط کارشناسان حشره شناسی صورت گیرد.

آیا زمانی که ساس را فقط در اتاق خواب مشاهده کرده اید لازم است در قسمت های دیگر منزل سمپاشی ساس صورت گیرد؟

bed bug negindasht Effect 1250 x 799 از نکات دیگری که لازم است در مورد ساس ها بدانید آن است که اکثر افراد تصور می کنند پس از مشاهده ساس در یک اتاق، تنها آن اتاق آلوده شده است و شروع به خارج کردن وسایل اتاق می نمایند و حتی گاهاً وسایل را به خارج از واحد آپارتمان انتقال می دهند این کار نه تنها کاری بسیار اشتباه می باشد بلکه با این کار آلودگی را بیشتر و در سطح گسترده تری به سایر نقاط منزل یا حتی مشاعات ساختمان انتشار می دهید. برخی دیگر گمان می کنند شستشو و نظافت در ریشه کنی تأثیرگذار است در صورتی که با شستشو ساس به هیچ عنوان ریشه کن نخواهد شد. این نکته را در نظر داشته باشید کافی است  فقط یک عدد ساس بالغ در خانه باشد همان یک ساس برای پیشرفت آلودگی کافی است چون هر ساس ماده تا هفت بار بدون وجود ساس نر قابلیت تخم ریزی و زاد و ولد را دارد پس بهتر است در مواجه با ساس به جای خود درمانی که باعث ایجاد مقاومت در حشره ساس و انتشار بیشتر آن ها می شود ، هر چه سریعتر با کارشناسان نگین دشت جهت مشاوره تماس بگیرید و از خدمات سمپاشی شرکت نگین دشت در جهت نابودی و ریشه کنی ساس تختخوابی بهره مند شوید.

 اشتباهات رایج در سمپاشی ساس :

روش های بیولوژیک نظیر گرما و سرما دادن وسایل منزل به تنهایی جهت ریشه کنی کافی نیست. سمپاشی حرفه ای در کنار اجرای روش های بیولوژیک جهت از بین بردن ساس ها امری ضروری است.

اقدامات افراد به خود درمانی در جهت مبارزه با ساس ، آنها را با خطرات زیادی مواجه می کند از یک طرف عدم آگاهی از نوع سموم و نحوۀ مصرف اشتباه سموم علاوه بر اینکه ریشه کنی ساس را به همراه نخواهد داشت بلکه سلامت انسان را به خطر می اندازد از طرف دیگر استفاده نادرست سموم باعث ایجادگونه های مقاوم در ساس ها خواهد شد و پروسه ریشه کنی را به تعویق می اندازد. طبق تحقیقاتی که در دانشگاه ایالتی اوهایو توسط متخصصان در جهت مبارزه با ساس ها به عمل آمده، اثبات شده است که روش سمپاشی توسط افراد ناآگاه به هیچ عنوان اثری در ریشه کنی ساس نخواهد داشت از طرفی به دلیل مقاومتی که بسیاری از سموم به دلیل مصرف نادرست ایجاد کرده اند، این امر تا حد زیادی ریشه کنی ساس ها را دشوار ساخته است. پیشنهاد ما این است که در مواجه با ساس از اقدامات خودسرانه پرهیز نمایید. مشکل اصلی پیدا کردن محل های اصلی استقرار و تخم ریزی ساس ها می باشد که این تنها باید توسط یک کارشناس ماهر حشره شناس صورت گیرد و افراد غیرحرفه ای بهتر است هیچ اقدامی در زمینه ریشه کنی انجام ندهند حتی بهتر است بدانید اجرای روش های بیولوژیک هم نیاز به یک فرد متخصص جهت اجرا دارد.

ساس بیشتر جذب چه رنگ های می شوند؟

با توجه به موارد ذکر شده در مجله پزشکی Medical Entomology  حشرات خونخوار از جمله ساس رنگ های سیاه و قرمز را به سایر رنگ ها ترجیح می دهند و از رنگ های زرد و سبز متنفر هستند. این اطلاعات به ما کمک می کند تا از این روش به عنوان تله ای برای به دام انداختن و گرفتن ساس ها استفاده نماییم.

آیا خاک دیاتومه می تواند ساس منزل شما را ازبین ببرد؟

 خاک دیاتومه که جهت ریشه کنی ساس توصیه شده است به هیچ عنوان در پروسه ریشه کنی ساس ها نقشی نداشته و حتی در صورت استفاده مداوم با میزان بالا باعث ایجاد مشکلات تنفسی در افراد منزل می شود چون ممکن در اثر جریان هوا این پودر در اثر استنشاق هوا وارد ریه ها شده و سلامت شما را به خطر اندازد.

در اینترنت و سایر منابع اطلاعاتی راه حل های زیادی در مورد بحث مبارزه با ساس ارائه شده است ولی در نظر داشته باشید هیچ راه حل و درمان فوری جهت ریشه کنی ساس وجود ندارد ، درمان ساس یک روش درمانی بوده و اگر شما مطلبی را در این باره مطالعه می کنید به آن اطمینان نکنید چون برخی از این روش ها مثل استفاده از شکل گازی مواد شامل استفاده از قرص، گاز، دود دادن گاز گوگرد و ... خطرناک و غیرمجاز می باشد.

آیا جارو برقی کشیدن و کاور کردن تختخواب می تواند روش مناسبی برای مبارزه با ساس باشد؟

یکی از روش های بیولوژیک جهت ریشه کنی ساس ها استفاده از جاروبرقی می باشد. شاید شما بتوانید حشرات زیادی را از طریق جاروبرقی از محیط حذف کنید اما فراموش نکنید اساس ریشه کنی ساس از بین بردن کامل تخم حشرات می باشد که شما به هیچ عنوان از طریق روش های بیولوژیک امکان این ریشه کنی را نخواهید داشت. استفاده از جاروبرقی بیشتر مواقع در جهت جلوگیری از پخش و گستردگی بیشتر آلودگی در محل آلوده توصیه می شود.

از روش های دیگری که در بحث مبارزه با ساس تختخوابی با آن مواجه می شوید کاور کردن و پوشاندن کامل تشک خوشخواب می باشد که در این حالت شما به هیچ عنوان از شر ساس خلاص نمی شوید. درزهای تشک محل مناسبی برای پنهان شدن ساس می باشد، شاید شما با کاور کردن تشک بتوانید تمام راه های خروج ساس از تشک به محیط بیرون را مسدود کنید ولی ساس در تمامی نقاط منزل شما پراکنده اند و ممکن است شما در این حالت بالغ ها را در محل های دیگر منزل مانند کنار مبلمان و ... بیشتر مشاهده نمایید ولی همچنان از شر آلودگی ساس در این روش هم رها نمی شوید.


منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!


بیشتر بدانید:

  

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی