سبد خرید خالی می باشد

عفونت مغزی در اثر گزش کنه در انسان

یکی از مواردی که در حال حاضر گزارش شده و محققان در بریتانیا در حال تحقیق می باشند در خصوص عفونت مغزی افرادی است که مورد گزش کنه قرار گرفته اند. این افراد به یک بیماری عفونی که بر روی مغز آن ها تأثیر گذاشته  مبتلا شده اند که پس از تحقیقات کامل مشخص شد این بیماری از طریق گزش کنه منتشر می شود.

اعلامیه اخیر بهداشت انگلستان در حال حاضر عفونت های ویروسی ناشی از گزش کنه از جمله ویروس آنسفالیت را تایید کرده است.

کنه ها حشرات خونخوار بسیار کوچکی هستند که روی بدن انسان و حیوانات مختلف از جمله سگ، دام و ... بسته به گونه مورد نظر زندگی می کنند و بیماری را از طریق گزش انسان و تغذیه از خون انسان به آن ها انتقال می دهند. کنه ها قابلیت پرواز ندارند ولی چون در طبیعت در میان پوشش گیاهی پنهان می شوند از این طریق به بدن میزبان در حال عبور می چسبند و پس از تغذیه از خون میزبان، بیماری را به انسان انتقال می دهند با این حال لزوماً این بدین معنی نیست که فرد دچار عفونت می شود.

Brain infection due to tick bites 1100 x 733

کنه کبوتری آلوده گاهی توسط پرندگان مهاجر آلوده به کنه منتقل می شوند و فرد میزبان را به عفونت ویروسی مبتلا می نماید. در صورتی که فردی توسط کنه گزیده شود ممکن است ویروس به فرد منتقل شود ولی همیشه این ویروس ایجاد عفونت نمی کند گاهی فرد تنها علائم خفیف مانند آنفولانزا را به همراه خواهد داشت اما در برخی دیگر این عفونت در اثر سرایت به سیستم عصبی بر مغز افراد اثر خواهد گذاشت و در این حالت بسیار خطرناک بوده و باید به سرعت درمان صورت گیرد.

البته تنها ویروس آنسفالیت از طریق گزش کنه انتقال نمی یابد و بیماری لایم نیز از این طریق به انسان منتقل می شود.

به منظور کاهش خطر گزش کنه ها افراد حین عبور از مناطق جنگلی، پارک، علفزار و ... باید به دقت عبور کنند از طرفی با پوشیدن لباس های کاملا پوشیده با آستین های بلند و قرار دادن شلوار در جوراب و پوشیدن چکمه قسمت هایی که در معرض گزش کنه قرار دارند را کاملا بپوشانند و در این مکان ها تا حد امکان استفاده از دافع حشرات بی تاثیر نمی باشد.

در صورت مشاهده کنه روی پوست باید با استفاده از یک موچین نوک تیز کنه را خارج نمود و محل گزش را با آب و صابون شستشو داد و با الکل ضدعفونی نمود. در صورتی که در محل گزش بثورات قرمز رنگ ایجاد شد و از طرفی با علائمی شبیه به آنفولانزا مواجه شدید در اسرع وقت به پزشک مراجعه نموده تا اقدامات پزشکی لازم جهت پیشگیری از موارد خطرناک صورت گیرد.

هشدار دیگری که در مورد گزش کنه تاکید شده بیماری لایم است که یک عفونت باکتریایی است که منجر به ایجاد بثورات قرمز در محل گزش شده و علائمی مانند تب، لرز ، سردرد، درد عضلات و مفاصل، خستگی و از دست دادن انرژی و ... را به همراه خواهد داشت. تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون بوده و درمان آن باید توسط پزشک صورت گیرد .

توجه داشته باشید در صورت آلودگی محل به کنه ابتدا باید در جهت رفع آلودگی محل به سرعت اقدام نموده سپس جهت درمان در اسرع وقت به پزشک مراجعه فرمایید.

جهت سمپاشی کنه در منزل با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان در اسرع وقت با بهترین سموم روز دنیا و اصولی ترین روش سمپاشی کنه اقدام به نابودی و سمپاشی کنه نمایند.

سوالات متداول مشتریان

آیا نیش کنه باعث ایجاد مشکلات مغذی می شود؟

ویروس TBE می تواند مغز و آنسفالیت منتقله (التهاب مغز) را آلوده کند. از هر چهار نفری که به ویروس TBE آلوده می‌شوند، یک نفر بیمار می‌شود و علائم آنسفالیت شامل تب بالا، سردرد شدید و گاهی فلج و تشنج را نشان می‌دهد.

آیا کنه ها می توانند مشکلات عصبی در انسان ایجاد کنند؟

علائم بیماری لایم عصبی و سایر عفونت های منتقله از طریق کنه می باشد. بیماری نورولوژیک لایم اغلب با درد عصبی شروع می شود که می تواند از پشت کمر شروع شود و به پاها برسد. این می تواند به مرور زمان به ضعف، بی حسی یا گزگز در اندام تحتانی تبدیل شود.

آیا آنسفالیت منتقله از کنه قابل درمان است؟

هیچ درمان دارویی خاصی برای TBE وجود ندارد . مننژیت، آنسفالیت یا مننژوانسفالیت بر اساس شدت سندرم نیاز به بستری شدن در بیمارستان و مراقبت های حمایتی دارد. داروهای ضد التهابی مانند کورتیکواستروئیدها ممکن است تحت شرایط خاصی برای تسکین علائم در نظر گرفته شوند.

منابع کنه

 خطرات گزش کنه کبوتری و مایت 

ما شما را با خطرات گزش کنه کبوتر و مایت آشنا می کنیم و در ادامه راهایی درمان آن را آموزش می دهیم. 

بیشتر بدانید.

 تصاویر کنه کبوتری

جهت شناسایی و تشخیص کنه کبوتری از سایر حشرات ما تصاویر و شکل های مختلف کنه کبوتری را در این جا تهیه کرده ایم.

بیشتر بدانید.

 تفاوت گزش ساس و کنه

گزش ساس و کنه در بخش های تفاوت های اساسی باهم دارند ما به شما آموزش می دهیم که تفاوت آن ها را بشناسید.

بیشتر بدانید.

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi