سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی و کنترل آفات در رستوران ها و مراکز تهیه غذا

یکی از نگرانی های افرادی که در بخش رستوران ها و مراکز تهیه غذا فعالیت دارند در زمینه مشاهده آفاتی مانند موش، انواع حشره سوسک ، مورچه و سایر آفات در محل فعالیت آن ها می باشد.

اصول کنترل آفات در رستوران‌ها

کنترل آفات و سمپاشی در رستوران‌ها بسیار حیاتی است به منظور حفظ بهداشت و سلامت مشتریان. در زیر اصول اساسی برای انجام این کنترل آورده شده است:

 1. نظافت و بهداشت: باید به صورت دوره‌ای و با دقت به نظافت و بهداشت فضاهای رستوران اهمیت داده شود. این شامل تمیزی و ضدعفونی کردن سطوح، به ویژه در مناطق ذخیره و تهیه غذا، می‌شود.

 2. پایش و تشخیص: سیستمی برای شناسایی و تشخیص آفات باید وجود داشته باشد. استفاده از تله‌ها، شواهد و بازدیدهای دوره‌ای می‌تواند در شناسایی آفات کمک کند.

 3. استفاده از مواد شیمیایی مناسب: هنگام استفاده از آفت کش ها، باید به دقت و با رعایت دستورالعمل‌ها عمل شود.

 4. مدیریت ذخیره‌سازی غذا: نگهداری صحیح غذاها در ظروف مناسب و کنترل زمان نگهداری آنها از جمله اقداماتی است که کمک به جلوگیری از رشد آفات می‌کند.

 5. آموزش و آگاهی: کارکنان باید در زمینه شناسایی آفات، استفاده از مواد شیمیایی و اقدامات احتیاطی آموزش داده شوند.

 6. مانیتورینگ مداوم: باید سیستم مداومی برای پایش و مانیتورینگ آفات وجود داشته باشد.

 7. همکاری با حرفه‌ای های نگین دشت: در صورت لزوم، همکاری با متخصصین دفع آفات مربوطه مانند شرکت‌نگین دشت می تواند در کنترل آفات محیط شما کمک کنند.

استفاده از این اصول می‌تواند به حفظ بهداشت عمومی و اعتبار رستوران کمک کند.

شرکت نگین دشت با بهره مندی از سموم پیشرفته ، تکنولوژی روز دنیا و با دانش متخصصان دفع آفات، این نگرانی را برای شما برطرف نموده و کلیه آفات را از محل شما دفع می نماید تا شما در محلی امن و بهداشتی بدون هیچ نگرانی از وجود آفات مزاحم فعالیت نمایید.

مدیریت آفات و سمپاشی در رستوران و مراکز تهیه غذا و پیشگیری از ورود آفات از تخصص های کارشناسان نگین دشت می باشد که به صورت حرفه ای در صنعت غذا و رستوران ها با استفاده از سموم کم خطر و پیشرفته، توانسته موفقیت شایانی در زمینه سمپاشی رستوران ها و مراکز تهیه غذا به ارمغان آورد.

 

restaurant 740× 300 سمپاشی رستوران و مراکز تهیه غذا و آشپزخانه های صنعتی 

 مراحل زیر جهت سمپاشی و کنترل آفات در رستوران ها می باشد:

 • انجام بازرسی جامع توسط کارشناسان و متخصصان دفع آفات جهت بررسی منابع آلودگی.
 • ارائه پیشنهادات از طرف کارشناسان به صاحبان رستوران ها و کترینگ ها (مراکز تهیه غذا) جهت حفظ بهداشت به بهترین شکل ممکن و ارائه برنامه های مدون و تعداد دوره های سمپاشی مورد نیاز با توجه به میزان آلودگی.
 • تهیه پرونده بهداشتی برای رستوران ها و مراکز تهیه غذا توسط کارشناسان جهت مدیریت آفات در محل بررسی شده که شامل اطلاعات مربوط به آلودگی محل مورد نظر ، سموم مصرفی در هر دوره و نیز اطلاعات مربوط به روش هایی که تا کنون در محل مورد نظر انجام شده و از طرفی برنامه های آتی که شرکت جهت ریشه کنی و سمپاشی های دوره ای قرار است در محل اجرا نماید.
 • بازدیدهای میان دوره ای جهت رفع آلودگی و لکه گیری در صورت بروز آلودگی مجدد .
 • آموزش روش های مناسب جهت حفظ بهداشت محیط و نظافت محل مزبور و بررسی میزان حفظ بهداشت در محیط به شکل دوره ای.
 • آموزش اصول بهسازی محیط به کارکنان جهت بستن راه های ورودی و خروجی حشرات و جوندگان، ایجاد تهویه مناسب در محیط و حفظ اصول بهداشت و ایمنی که بهترین روش برای پیشگیری می باشد.

انجام عملیات سمپاشی در رستوران ها و مراکز تهیه غذا و از طرفی حفظ بهداشت و اصول ایمنی از نکات بسیار مهمی است که برای رستوران ها و مراکز تهیه غذا و کترینگ ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شرکت نگین دشت در این راستا با بهره گیری از دانش متخصصان دفع آفات در رفع آلودگی محیط جهت سمپاشی اقدام نموده وکلیه نکات لازم و ضروری جهت پیشگیری از ورود آفات را به شما ارائه می دهد.

Spraying and pest control in restaurants

 

 خدماتی نگین دشت جهت سمپاش رستوران ها و مراکز تهیه غذا عبارتند از: 

 • کنترل حشرات

آفاتی نظیر مورچه ها ، سوسک ریز آلمانی ، سایر حشرات خزنده و .. می توانند به مواد غذایی آسیب رسانده و میکروب های حامل بیماری را از طریق اندام بدن به سطوح تهیه غذا و یا حتی به طور مستقیم به خود مواد غذایی انتقال دهند. ابتدا کارشناسان با بازرسی از محل مربوطه بستر اصلی رشد و تکثیر تخم و لارو حشرات و فعالیت آن ها را مشخص نموده و سپس با استفاده از سموم مجاز در رفع آلودگی و سمپاشی محیط مزبور اقدامات لازم صورت می گیرد.

 • کنترل حشرات پروازی

نظارت و کنترل بر فعالیت حشرات پروازی با روش های مختلف صورت می گیرد از جمله با استفاده از انواع طعمه ها و سموم مجاز جهت خلاص شدن از شر این حشرات بخصوص انواع مگس از نوع مگس های میوه و یا مگس های فاضلابی و ...  در این زمینه ابتدا آلودگی مربوط به چاه های فاضلاب باید به صورت دوره ای رفع شود. با از بین بردن محل رشد ،پرورش و تکثیر حشرات پس از مدتی آلودگی از محیط رفع می گردد.

روش کنترل جوندگان با استفاده از روش های تلفیقی مکانیکی و شیمیایی و مسدود کردن مسیرهای ورودی و خروجی موش و سایر جوندگان به راحتی امکان پذیر می باشد که این روش ها در تخصص کارشناسان آموزش دیده شرکت نگین دشت می باشد.

اصول بهسازی و رعایت بهداشت در محیط

حفظ و رعایت اصول بهسازی محیط از جمله بستن راه های ورودی و خروجی حشرات، ایجاد تهویه مناسب در محیط، دمای مناسب محیط و رعایت مسائل بهداشتی شامل تمیز کردن به موقع محیط و ابزار پخت و پز و کلیه ظرف ها از یک طرف و ضدعفونی محیط از طرف دیگر کمک شایانی به جلوگیری از رشد حشرات در محیط های رستورانی خواهد نمود.

نظارت بر محیط ، تعمیرات نواقص و حذف محل های رشد و پرورش حشرات

بستن درزها و ترک ها، تعمیر نشتی لوله ها، تعویض تهویه آشپزخانه و از بین بردن رطوبت که محل اصلی رشد و پرورش تخم حشرات می باشد، همگی از ورود حشرات به محیط جلوگیری می نماید.

 مهمترین آفات و حشرات عمومی موجود در فضای رستوران ها:

مورچه، انواع سوسک، مگس  فاضلاب، مگس میوه ، انواع گونه بیتل و آفات انباری، انواع موش و ... از مهمترین آفات موجود در محیط های آشپزخانه های صنعتی و رستوران ها می باشد.

 چگونه از ورود جوندگان – موش به محیط رستوران خودداری کنیم؟

موش خانگی و موش نروژی از آفات مزاحم و ترسناکی برای صاحبان رستوران ها به شمار می آیند. جوندگان از طریق جویدن بسته بندی مواد خوراکی و تماس با آن ها آسیب جدی را به مواد غذایی وارد نموده و آن ها را آلوده می نمایند. موش ها از طریق آب دهان و ادرار خود سطوحی را که روی آن حرکت می کنند ، آلوده نموده و از طرفی به دلیل حمل انواع پاتوژن ها می توانند از این طریق بیماری را انتقال دهند. از نشانه های وجود موش ها در محیط ، آسیب و جویدن مواد غذایی و یا بوی ادرار و یا وجود فضله های آن ها در محیط می باشد. آن ها از یک سوراخ کوچک حتی به اندازه قطر یک مداد هم عبور می کنند.

 روش های پیشگیری از ورود موش به فضای رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی

 • نگهداری کلیه مواد غذایی در ظروف در بسته
 • جلوگیری از انباشته کردن زباله ها و دور کردن آن ها از محیط و نظافت مداوم محیط
 • جلوگیری از ریختن خرده های مواد غذایی بر روی سطح زمین
 • بستن کلیه راه های ورودی و خروجی انبار های مواد غذایی برای جلوگیری از ورود جوندگان و سایر حشرات  و از طرفی حفظ نظم در محیط انبار و خودداری از انباشته کردن اجناس بر روی یکدیگر و خارج کردن کلیه مواد غیرضروری از محل انبار ها از نکات بسیار مهم می باشد. به هم ریختگی و انبار کردن وسایل بدون ایجاد نظم در محل انبار این امکان را به موش ها می دهد تا به راحتی محل های مناسبی را جهت پنهان شدن ، تکثیر و زاد و ولد داشته باشند.
 • مدیریت ، اجرا و نظارت انواع روش های مبارزه با آفات در محیط های رستوران و آشپز خانه های صنعتی

تمامی رستوران ها باید تمامی استاندارد ها را منطبق با آنچه سازمان بهداشت به آن ها اعلام کرده دارا بوده و تمامی آن قوانین را اجرا نمایند.

بازرسان بهداشت به صورت منظم و دوره ای هر ساله با بررسی محل ، مشکلات آفات را بررسی  نمود و در صورت مشاهده  آلودگی و یا عدم رعایت بهداشت آن ها را ملزم به رفع نواقص می نمایند. صاحبان رستوران ها باید بدانند مکانیزم کنترل آفات از مهمترین اصول پایه در محل کسب و کار آن ها بوده تا اعتبار رستوران و محل کار خود را بتوانند حفظ نموده و در محیطی ایمن و سلامت به مردم خدمت رسانی کنند.

شرکت نگین دشت با بهره گیری از دانش مهندسان ماهر و آموزش دیده زیر نظر وزارت بهداشت در حوزه خدمت رسانی و سمپاشی رستوران ها، مراکز تهیه غذا ، آشپزخانه های صنعتی و کترینگ ها و ... آمادگی خود را اعلام می دارد.

صدور مجوز فعالیت شرکت‌های سمپاشی بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شد و در حال حاضر، این مجوز توسط معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر می‌شود .شما رستوران دار عزیز باید دقت کنید که حتماً از شرکت‌های سمپاشی دارای مجوز از وزارت بهداشت مانند شرکت مهندسی نگین دشت، برای این کار کمک گرفته شود.


مقالات مرتبط:

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi