سبد خرید خالی می باشد

ساس حشره ای که شبها به سراغ ما می آید

 هفتاد و چهار گونه ساس از خانواده Cimex از خون گرم انسان تغذیه می کنند. از این ۷۴ گونه، شایع ترین گونه Cimex lectularious می باشد که به ساس تختخواب bedbug معروف است. گونه های دیگری از ساس وجود دارد که میزبان آن ها خفاش ، کبوتر و ... می باشد که این گونه ها را بر اساس نوع میزبانی که از آن تغذیه می کنند، نامگذاری کرده اند. اما این گونه ها نیز در یک فرصت مناسب می توانند از خون گرم انسان نی به عنوان میزبان تغذیه کنند.

 بیولوژی ساس تختخوابیbed bug 800 x 600 

دو نوع حشره ساس که از نظر بهداشتی برای انسان اهمیت ویژه ای دارد:

Cimex lectularious (ساس تختخواب) 

Hemipterus cimex (ساس گرمسیری) 

گونه های مختلف ساس عموماً از روی پیش سینه یعنی اولین قسمت قفسه سینه از هم تشخیص داده می شوند.

قسمت پیش سینه ساس تختخوابی پهن تر و حاشیه انتهایی آن صاف تر از نوع ساس گرمسیری است. ضمائم دهانی ساس شامل دو لوله توخالی می باشد که از طریق یک لوله، بزاق دهان خود را که حاوی مواد ضد انعقادی می باشد، وارد بدن انسان می کند و از طریق لوله دوم خون را می مکد. مراحل تکاملی حشره ساس شامل یک مرحله تخم، ۵ مرحله نمفی و یک مرحله بلوغ می باشد.

حشره ساس بالغ به رنگ قهوه ای و دارای بدنی تخت و بیضی شکل است که طول بدنش قبل از خونخواری به ۴ تا ۵ میلیمتر می رسد. رنگ بدن ساس بعد از خونخواری به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز تیره در می آید. ساس ها در طی هر ۵ مرحله نمفی و قبل از هر بار تخم ریزی نیاز به خونخواری پیدا می کنند. گرمای بدن انسان و دی اکسید کربن حین بازدم انسان، ساس ها را به خود جذب می کند.

ساس تختخوابی میزبان های دیگر مانند خفاش، مرغ ، کبوتر و حیوانات اهلی مانند سگ و گربه را نیز مورد تهاجم قرار می دهد. به طور معمول عمل تغذیه از خون میزبان قبل از طلوع آفتاب (مغمولا ساعت 2-4 صبح که شما در خواب عمیق هستید) انجام می پذیرد و بعد از خونخواری ساس ها بلافاصله به پناهگاه های خود باز می گردند.

حشره ساس در مرحله نمف پس از یک وعده تغذیه از خون گرم میزبان می تواند تا دو ماه و ساس های بالغ تا بیش از یک سال بدون تغذیه به حیات خود مجدد ادامه دهند. گزش ساس دردناک نمی باشد، اما باقیمانده بزاق ساس در لایه صدمه دیده اپیدرم پوست باعث ایجاد حساسیت و خارش پوستی می شود. در مورد انسان معمولاً نقاطی مثل بازوها و شانه ها بیشتر درگیر گزش ساس می شوند. ساس تختخواب در ملحفه ها ، روبالشی ها، درزها و شکاف های تشک موجود در منزل و نیز در زیر کاغذ دیواری ها و درز و شکاف منزل پنهان می شود.

مراحل سمپاشی ساس نگین دشت

1. بازرسی منزل 

در صورتی که ساس ها منزل شما را آلوده کرده اند و تصمیم به درمان و سمپاشی ساس منزل خود گرفته اید متخصصین شرکت سمپاشی نگین دشت در رفع کامل مشکل شما در اسرع وقت اقدامات لازم را به عمل می آورند. ساس تختخوابی حشره ای بسیار خونخوار و خطرناک است که در درزها و شکاف ها پنهان شده و مشاهده و شناسایی این حشره کار بسیار سختی می باشد متخصصین حرفه ای برای مشاهده دقیق شواهد، آموزش های لازم را دیده اند و در اولین بازدید از محل سکونت شما بخصوص محل هایی شامل تخت، مبلمان، فرش، پرده و لباس ها، شکاف و درز موجود دردیوار و وسایل منزل و ... میزان آلودگی محل را بررسی می کنند.

بررسی محیط آلوده به ساس  از اتاق خواب منزل شروع شده و سپس کل منزل و محیط اطراف آن را بازرسی می نمایند.

2. اجرای عملیات سمپاشی ساس

پس از اتمام بازرسی و ارزیابی وضعیت آلودگی محیط، متخصصان بهترین برنامه و شیوه درمان و ریشه کنی را بر اساس میزان آلودگی محل به شما توصیه می کنند. این شرکت با استفاده از سموم مجاز مطابق با استانداردهای لازم و روش های نوین اقدام به ریشه کنی ساس نموده و در این روش ها با هدف از بین بردن تخم و لارو ساس اقدام به سمپاشی می نمایند. شایان ذکر است با روش ارائه شده تخم و لارو حشرات نیز ریشه کن شده و دیگر به بلوغ نخواهد رسید و از طرفی نیاز به سمپاشی مجدد پیدا نخواهید کرد.

3. نظارت و پشتیبانی تا ریشه کنی کامل ساس

ریشه کنی ساس تختخوابی بسیار سخت و دشوار است اما متخصصین شرکت نگین دشت با پیگیری مداوم پس از انجام عملیات سمپاشی ساس شما را مطمئن می کنند که آلودگی محیط برطرف شده است و بهترین راهکار را برای نگهداری و حفاظت از محل سکونت در مقابل ورود مجدد این حشره موذی را به شما ارائه می دهند.

به خاطر خصوصیات ویژه ساس، از جمله طبیعت مرموز این حشره، اندازه بدن ساس و پوشش سخت بدنش باعث می شود وجود ساس در مکانهای آلوده تداوم داشته باشد. ساس در طی روز در جاهای مختلفی پنهان می شود و در ساعات آرام شب معمولا زمانی که شما در خواب عمیق رفته اید از خون گرم بدن انسان خونخواری و تغذیه می کنند.

حشره ساس ماده در طول زندگی خود تقریباً ۲۰۰ تخم بر جای می گذارد. (حدود ۱ تا ۱۲ تخم در روز). ساس ماده تخم ها را روی سطوح ناصاف قرار می دهد و آنها را با یک ماده سیمانی شفاف به سطح مورد نظر می چسباند. در عرض ۶ تا ۱۷ روز، نمف ساس که غالباً بی رنگ است، از تخم خارج می شود و بعد از گذراندن ۵ مرحله نمفی که حدود ۱۰ هفته به طول می انجامد، نمف ها به مرحله بلوغ می رسند و ساس بالغ حدود ۱۰ ماه زنده می ماند.

bedbug1 شرکت سمپاشی نگین دشت این افتخار را دارد که در تمامی مراحل سمپاشی و مبارزه با ساس ، مهندسین با تجربه مبارزه با آفات در منزل و در کنار شما حضور پیدا می کنند که همین امر سبب می گردد تا مراحل ریشه کنی و سمپاشی ساس به طور علمی و اصولی صورت گیرد.

از آنجایی که ساس ها حشراتی محتاط هستند، اغلب تشخیص پناهگاه آنان کاری دشوار است. زمانی که تعداد ساس ها زیاد می شود بوی بدی از ترشحات هورمونی بدن آنها متصاعد می شود که یکی از مهمترین روش های شناسایی ساس به شمار می آید. نشانه دیگر وجود ساس در محل، تشخیص لکه های ناشی از مدفوع ساس بر روی محل تردد و پناهگاه آن ها می باشد.

انتشار و تکثیر حشره ساسeliminacion chinces casas pisos600 x 360

محل زندگی انسان ، آشیانه پرندگان و لانه خفاش مناسبترین مکان برای زندگی ساس است، زیرا هم محل مناسبی برای پنهان شدن ساس است و هم موجوداتی در آن ساکن هستند که ساس می تواند بر روی بدن آنها به خونخواری بپردازد. چهارچوب پنجره ها، پشت قاب عکس، درز و شکاف داخل دیوار، اثاثیه منزل، پشت کاغذ دیواری ها و صفحات چوبی یا زیر فرش و موکت و حتی چین های پرده بهترین پناهگاه برای مخفی شدن ساس می باشد.

 راههای مبارزه و ریشه کنی ساس

از آنجایی که ساس از سطوح چوبی به راحتی بالا می رود، پس بایستی پایه های تخت را در داخل صفحات فلزی قرار داد و تخت ها را از دیوار فاصله داد. برای کاهش آلودگی به ساس دما را می توان به بالای ۳۷ - ۳۶ درجه رسانید. تماس طولانی با دمای (۹-۰) درجه نیز در عرض چند ساعت، ساس های بالغ را نابود می کند.

ملحفه ها و روبالشی های آلوده را در یک کیسه نایلونی سیاه و در آفتاب قرار دهید. تمام درزها و شکاف های موجود در اتاق را مسدود کنید. پرده ها را با آب داغ مورد شستشو قرار دهید و اگر ملحفه ها و روبالشی ها آلوده به ساس است به روش های کنترل فیزیکی مانند جاروبرقی توجه خاصی داشته باشید.

کاغذ دیواری هایی را که شل شده اند، از دیوار جدا کنید.

هفتاد و چهار گونه ساس از خانواده سیمیسیده از انسان خونخواری می کنند. از این ۷۴ گونه، شایع ترین گونه Cimex lectularious میباشد که به حشره ساس تختخواب معروف است. گونه هایی از ساس وجود دارد که خفاش، پرستو و کبوتر میزبان آن گونه ها می باشند. اما این گونه ها نیز با دستیابی به فرصت مناسب می توانند بر روی بدن انسان خونخواری کنند.

ساس چگونه می تواند وارد خانه ما شود؟

ساس می توانند از سایر مناطق نقاط آلوده یا از مبلمان و وسایل دست دوم وارد منزل ما شوند. آنها با چمدان، کیف، کوله پشتی یا سایر وسایل مخفی شوند. در زمان مناسب با این وسایل به منزل ما مهاجرت کنند.

چگونه بفهمم مشکل ساس دارم؟

شما می توانید از طریق نوع گزش ساس، پوست های ریخته شده آنها یا مدفوع سیاه رنگ روی تشک و ملحفه ها، دیدن پوره ها  آنها در درزهای تشک و سایر وسایل داخل اتاق خواب، فهمید ساس وارد منزل ما شده است. همچنین ممکن است لکه های خون روی ملحفه ها وجود داشته باشد.

 بیولوژی ساس

دو نوع حشره ساس که از نظر بهداشتی برای انسان اهمیت دارد، Cimex lectularious (ساس تختخواب) و Hemipterus cimex (ساس گرمسیری) می باشد. این دو نوع ساس از روی پیش سینه یعنی اولین قسمت سینه از هم تشخیص داده می شوند.

قسمت پیش سینه ساس تختخواب معمولی پهن تر و حاشیه انتهایی آن صافتر از نوع گرمسیری است. ضمائم دهانی ساس شامل دو لوله توخالی می باشد که از طریق یک لوله، بزاق دهان خود را که حاوی مواد ضد انعقادی می باشد، وارد بدن انسان می کند و از طریق لوله دوم خون را می مکد. مراحل تکاملی ساس شامل مرحله تخم، ۵ مرحله نمفی و مرحله بالغ می باشد.

ساس بالغ، قهوه ای رنگ، دارای بدنی تخت و بیضی شکل است که طول بدنش قبل از خونخواری به ۴تا ۵ میلیمتر می رسد. بعد از خونخواری، بدن ساس به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز در می آید. ساس ها در طی هر ۵ مرحله نمفی و قبل از هر بار تخم ریزی نیاز به خونخواری پیدا می کنند. گرمای بدن انسان و دی اکسید کربن عمل بازدم انسان، ساس ها را به خود جلب می کند.

ساس تختخواب میربان های دیگر مانند خفاش، مرغ و حیوانات اهلی را نیز مورد تهاجم قرار می دهد. به طور معمول عمل خونخواری قبل از طلوع آفتاب انجام می پذیرد و بعد از خونخواری ساس ها به پناهگاههای خود باز می گردند.

ساس اگر در خانه شما این حشره است ساس می باشد. ساس ها در مرحله نمفی پس از یک وعده خونخواری می توانند تا دو ماه و ساس های بالغ تا بیش از یک سال بدون خونخواری به حیات خود ادامه دهند. گزش ساس دردناک نمی باشد، اما رسوب بزاق ساس در لایه صدمه دیده اپیدرم باعث ایجاد حساسیت می شود. در مورد انسان معمولاً نقاطی مثل بازوها و شانه ها بیشتر درگیر گزش ساس می شوند. ساس تختخواب در ملحفه ها و روبالشی ها، درزها و شکاف های موجود در ساختمان ها و در زیر کاغذ دیواری ها پنهان می شود.

به خاطر خصوصیات ویژه ساس، از جمله طبیعت مرموز این حشره، شکل خواص آنها و پوشش سخت بدنش باعث می شود وجود ساس در مکانهای آلوده تداوم یابد. ساس در طی روز در جاهای مختلف پنهان می شود و در ساعات آرام شب بر روی بدن انسان خونخواری می کند.

حشره ساس ماده در طول زندگی خود تقریباً ۲۰۰ تخم (حدود ۱ تا ۱۲ تخم در روز) تولید می کند. ساس ماده تخم ها را روی سطوح ناصاف قرار می دهد و آنها را با یک ماده سیمانی شفاف شکل به سطح می چسباند. در عرض ۶ تا ۱۷ روز، نمف ساس که غالباً بی رنگ است، از تخم خارج می گردد. بعد از گذرانیدن ۵ مرحله پوست اندازی که حدود ۱۰ هفته به طول می انجامد، نمف ها به مرحله بلوغ می رسند و ساس بالغ معمولا ۱۰ ماه زنده می ماند.

از آنجایی که ساس ها حشراتی محتاط هستند، اغلب تشخیص پناهگاههای آنان کار دشواری است که نیاز به تخصص دارد. به هر حال وقتی تعداد ساس ها زیاد می شود بوی بدی از ترشحات روغنی بدن آنها متصاعد می شود.

نشانه دیگر وجود ساس، تشخیص لکه های مواد دفعی ساس به شکل جوهر مشکی رنگ بر روی سطوح رفت و آمد آنها می باشد.

روش تشخیص گزش ساسnegindasht bedbug 450 x 537

التهاب و ضایعه ناشی از گزش ساس تختخوابی در معاینه پزشک تا حدودی قابل تشخیص است ضایعات اکثرا پشت سرهم و به صورت خطی می‌باشند. چند دلیل برای خطی بودن گزش ساس وجود دارد:

1. ساس ممکن است در گزش اول قادر به پیدا کردن رگ شما برای مکیدن خون نباشد بنابراین ساس کمی جابجا شده و شخص را در محلی نزدیک به محل گزش اولیه می‌گزد.

2. اندامی که با سطح تشک تخت تماس دارد ممکن است توسط چندین ساس در یک زمان گزیده شود از همین رو چندین محل گزش به صورت خطی در محل تماس عضو با تشک خواب ایجاد می شود. 

نکته مهم در گزش ساس این می باشد که تنها یک نفر از هر چهار نفر به گزش ساس حساس پوستی دارند و سیستم عصب افراد دیگر نسبت به گزش ساس واکنش آلرژیکی نشان نمی دهند که همین موضوع سبب گسترش ساس در محل زندگی شما می شود. تنها کمتر از نیمی افراد بالای ۶۰ سال و زیر 3 سال به گزش ساس حساس هستند.

 انتشار و تکثیر ساس

محل زندگی و خواب انسان، آشیانه پرندگان و لانه خفاش مناسب ترین مکان برای زندگی حشره ساس است، زیرا هم محل مناسبی برای پنهان شدن ساس و هم از خون موجوداتی در آن ساکن هستند تغذیه و تکثیر می کنند.

ساس در آپارتمان ما بیشتر در چهارچوب پنجره ها، پشت قاب عکس، درز و شکاف داخل دیوار، اثاثیه منزل، پشت کاغذ دیواری ها و صفحات چوبی یا زیر فرش و موکت و حتی چین های پرده بهترین پناهگاه برای ساس می باشد. 


 منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

 

منابع ساس 


logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi