سبد خرید خالی می باشد

معرفی ساس(حشره خون‌ آشام )

حشره ساس از انگل های خارجی حیوانات ساکن غار (احتمالا خفاش ها) در زمان غارنشینی انسان تکامل پیدا کرده اند. اولین بار توسط نویسندگان رومی و یونانی به عنوان یک مشکل در مدیترانه از آنها یاد شده است. این حشرات در قرن 11 در آلمان ،قرن 13 در فرانسه و قرن 16 در انگلیس تعیین هویت شدند.bedbug

 مشکلات بهداشتی ساس  :

ساس های بستر متهم به انتقال تعداد زیادی از بیماریها شده اند ولی تاکنون موارد ذیل ثابت شده است.

1-ایجاد کم خونی (به علت خونخواری زیاد)

2- حساسیت در افراد حساس. در بعضی افراد ممکن است تاولهای هموراژیک بزرگی به وجود آید. و در بعضی ممکن است قرمزی و ادم مشاهده شود.

3- کم خوابی یا بیخوابی

4- خارش شدید و عفونت های ثانویه

5- بوی بد مکان ساس زده

 شکل‌شناسی ساس:

ساس بالغ 4 الی 5 میلیمتر طول دارند بدنشان بیضی شکل است و هنگامی که خونخواری کرده باشند بدن کشیده تر بنظرمی رسد و رنگ آنها قرمز یا قهوه ای است و اگر خونخواری نکرده باشد برنگ زرد با قهوه ای کم رنگ دیده می شوند. بر روی سر 1 جفت آنتن 4 بندی ، قطعات دهانی گزنده و مکنده به صورت خرطوم و 1 جفت چشم در طرفین سر مشاهده می شود . سینه از 3 بند تشکیل شده که بند اول بزرگتر از 2 بند دیگر است . به هر بند سفید 1 جفت پای کشیده و بلند ، استوانه ای متصل است وروی بند دوم و سوم سینه 1 جفت بال تحلیل رفته به صورت دو بالشتک مشاهده می شود شکم از 8 بند تشکیل شده است که بند انتهایی شکم در نرها کشیده تر ومجهز به یک عضو تیز بنام پنیس است. بر روی بدن پوشش کم پشتی از موهای ظریف دیده می شود.BEDBUGS 450x303

محل زندگی  ساس:

ماده بالغ روزی 2-3 تخم میگذارد. که در طول زندگی جمعاَ 200-500 تخم می رسد. تخم های یک میلیمتری سفید مروارید شکل اند. در مکانهای یاد شده قرار داده میشوند. زمان باز شدن تخم ها که معمولا 10-9 روز بعد از جنین دار شدن است به درجه حرارت بستگی دارد. 5 مرحله نمفی وجود دارد. که هر مرحله قبل از پوست اندازی به یک وعده خون نیاز دارد تا تبدیل به مرحله بعدی گردد.

مراحل تخم تا بلوغ کامل و تخم گذاری مجدد بسته به حرارت محیط بین 19-7 هفته متغیر است . در حرارت 27 درجه تخم ها در کمتر از یک هفته شکفته میشوند. درطول سال چند نسل ساس بوجود می آید. در دسترس بودن منبع خون در زمان تولید مثل تاثیر میگذارد. ساس های بالغ در تابستان هر هفته تغذیه می کنند. در ماههای سرد تر تغذیه آنها کمتر صورت میگیرد. در زمستان چیزی نمی خورند و در بهار برای تغذیه ظاهر میشوند. ساس ها گرسنگی را تا 550 روز تحمل میکنند! خانه هایی که مستاجری هستند بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند.

  رفتارشناسی ساس:

در محل سکونت انسان مانند منازل، هتل ها، خوابگاه ها، زندان ها، سربازخانه‌ها، بیمارستانها، سرای سالمندان و ... یافت میشود. آنها در شکاف دیوار، کف خانه ها، اثاثیه، پشت کاغذ دیواری، کمد ها و درهای چوبی و قفسه کتابخانه ها مبلمان، تشکها و پشتی ها مخفی می شوند.

در شب و نور کم فعال هستند و از میزبان خفته تغذیه میکنند. ساس ها هنگام خونخواری 3 یا 4 بار با فاصله چند دقیقه شخص را میگزند تا سیر شوند. هر 2 جنس نر و ماده خونخوارند وبر روی انسان تغذیه میکنند و در صورت عدم دسترسی به انسان از خون حیوانات مختلف مانند خرگوش ، موش ، خفاش ، مرغ و خروس و پرندگان دیگر به عنوان غذا استفاده میکنند ساس ها می توانند گرسنگی را برای مدت طولانی تحمل کنند از این جهت می توانند در ساختمانهای قدیمی خالی از سکنه به حیات خود ادامه دهند. ساس معمولا هنگام شب و قبل از طلوع آفتاب خونخواری میکنند و اگر خیلی گرسنه باشند روزها نیز مبادرت به خونخواری مینماید. مدت خونخواری 5-4 دقیقه است ساس روزها در نقاط تاریک مانند شکاف درزها ، وسایل منازل ، دیوارها، سقف ها ، درزیرکاغذ دیواری ، لابلای کفپوش های چوبی ، فضای بین تشک و تختخواب ، درزهای تشک و بالش و رختخواب مخفی می شوند.

چگونه از شر ساس منزل خلاص شویم ؟

یکی از نکاتی که کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت همواره در سمپاشی ساس دقت می کنند، نحوۀ مشاوره و صحبت کردن با افرادی است که با مشکل ساس مواجه هستند چراکه آن ها با ناراحتی های عصبی و اضطراب شدید درگیرهستند که تمام جنبه های روانی قضیه حتی از وجود ساس ها در محل سکونت مشکلات بیشتری را برای فرد به وجود می آورد.

 در آخر ما به شما عزیزان توصیه ی می کنیم که هیچ وقت سعی نکنید خودتان با روش های خود درمانی ( چرا نباید خودمان سمپاشی کنیم) از شر ساس ها رها شوید. مهم ترین نکته در بحث ریشه کنی ساس استفاده از دانش کارشناسان ماهر برای سمپاشی ساس تختخوابی می باشد. پس بهتر است در مواجه با ساس ها به جای خود درمانی غیر اصولی که باعث ایجاد مقاومت درحشره ساس و انتشار بیشتر آن ها می شود ، هر چه سریعتر با کارشناسان نگین دشت جهت مشاوره تماس بگیرید و از خدمات سمپاشی شرکت نگین دشت در جهت نابودی و ریشه کنی ساس تختخوابی بهره مند شوید.

 تشخیص گزش ساس:

 • زخم های محل گزش پاپولهای سفتی بوده که از یکدیگر فاصله کمی داشته و دوتادوتا یا سه تا سه تا با هم ظاهر میشوند. شکل خوشه ای گزش ها در تمایز گذاشتن بین زخم ها با گزش سایر حشرات مهم است.
 • دیدن ساس (مرده یا زنده) در محل خواب
 •  رد خون در روی ملحفه ها و مخفی گاههای ساسها
 • روشن کردن ناگهانی برق در شب و مشاهده ساس ها
 • جستجو در لابلای درزها و شکاف ها

 درمان و ریشه کنی و سمپاشی ساس:

خارش ناشی از گزش ساس ها به درمانهای علامتی پاسخ می دهد.

 کنترل ساس:

1- بهسازی محیط

2- سمپاشی

بهسازی محیط علیه ساس تختخوابی :

 • دور انداختن وسایل آلوده و سوزاندن آنها
 • حذف درزها و شکاف ها و برداشتن کاغذ های دیواری
 • گچ کردن ساختمان(در ساختمانهایی که گل – گچ هستند یا درز و شکاف در کف و دیوار دارند)
 •  دوغاب کف ساختمان با سیمان
 •  پهن کردن وسایل خانه در آفتاب
 • بعضی از لباسها را با جوشاندن سالمسازی کنید .
 • در صورتی که حجم آلودگی پایین باشد با رعایت مسائل ایمنی میتوان با مشعل های گازی شکاف ها و درزها را حرارت داد(باید مواظب اشتعال و سایل سوزنده و سیم کشی برق داخل و خارج دیوارها باشید)
 • استفاده از جارو برقی میتواند مفید باشد به شرط اینکه از کیسه یکبار مصرف استفاده شود و در نهایت کیسه سوزانده یا جوشانده شود در صورتی که کیسه یکبار مصرف در دسترس نباشد. کیسه را فوراَ بعد از جاروکشی بجوشانید.

 

 

منابع ساس 


logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi