سبد خرید خالی می باشد

آشنایی با حشرات خانگی

به کتابخانه آفت شناسی نگین دشت خوش آمدید.

حشرات در جهان بیش از ده میلیون گونهٔ مختلف را تشکیل می دهند. حشرات تقریباً در همهٔ نقاط روی زمین یافت می‌شوند و همچنین می‌توان انواع گونه های آنها را در محل سکونت انسان پیدا کرد. برخی از انواع حشرات گزنده مانند ساس، کک، مایت، انواع کنه ها ، عنکبوتیان و... می توانند برای انسان بسیار خطرناک و حتی کشنده باشند که به عنوان آفات مهم منازل به حساب می آیند. مجموعه شرکت سمپاشی نگین دشت همواره سعی داشته تا شما عزیزان در زمان مواجه با انواع حشرات, آفات خانگی و آفات صنعتی ، در کوتاه ترین زمان ممکن حشره مورد نظر خود را شناسایی کنید. با شناخت بهتر دنیای حشرات، نوع عادات رفتاری، بهترین راهکار مبارزه، ریشه کنی و سمپاشی حشرات را از طریق مشاوران نگین دشت به شما بزرگوران ارائه می دهیم. چراکه مهمترین مرحله مبارزه و ریشه کنی حشرات، شناخت و شناسایی درست و دقیق حشره می باشد.

شناخت و شناسایی حشرات و آفات به همراه توضیحات و تصاویر حشرات

نیش و گزش حشرات می توانند باعث نیش و گزش دردناک در میزبان شوند. اگر شما مورد گزش قرار بگیرید، محل گزش می تواند آزاردهنده و دردآور باشد. حشرات گزنده ای که به شکل کلونی زندگی می کنند می توانند باعث آسیب قابل توجه به میزبان و حتی مرگ میزبان خود شوند. دو نمونه از حشرات گزنده خطرناک عبارتند از مورچه آتشین و زنبور عسل آفریقایی که هر دو آنها زمانی که احساس خطرکنند بسیار تهاجمی هستند.

گسترش بیماری

حشرات می توانند باعث انتقال بیماری های جدی و یا حتی سبب مرگ در انسان و سایر حیوانات شود. یکی از کشنده ترین موجودات روی زمین پشه است که باعث گسترش و انتشار مالاریا و سایر بیماری های خطرناک می شود. تخمین زده می شود که سالانه 700000 نفر به دلیل بیماری های ناشی از گزش پشه جان خود را از دست می دهند. مگس تسه تسه که در آفریقا بیماری موسوم به بیماری خواب را منتشر می کند که این بیماری بدون درمان بوده و 100 درصد کشنده است. سایر حشرات ناقل بیماری عبارتند از ساس بوسه زن (ساس آدم کش) که حامل انگل عامل بیماری عفونت خونی شاگاس هستند و کک ها که جان میلیون ها نفر را با بیماری طاعون سیاه در اروپای قرن چهاردهم به خطر انداخت.

خسارت ساختمان و زیرساخت

حشرات آسیب قابل توجهی به خانه ها، ساختمان ها و سایر زیرساخت ها وارد کنند. بسیاری از گونه ها می توانند باعث آسیب ساختاری به مصالح ساختمانی چوبی شوند. برخی از گونه ها مانند موریانه ها و سوسک چوبخوار ، چوب را مستقیماً به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف می کنند. مورچه‌های نجار چوب نمی‌خورند، اما برای ساختن لانه‌های خود، چوب را می‌جوند.

زنبورها در حالی که مستقیماً به خانه آسیب نمی‌رسانند، می‌توانند لانه‌های بزرگی را در حفره‌های دیوار و اطراف تیرهای نگهدارنده بسازند که نه تنها برای انسان خطرناک است، بلکه برداشتن آنها دشوار و پرهزینه است. از دیگر حشرات مضر می توان به سوسک های فرش و مورچه های آتشین اشاره کرد. سوسک های فرش به منسوجات مانند لباس، فرش و مبلمان حمله می کنند، در حالی که مورچه های آتشین به میدان های الکتریکی جذب می شوند و می توانند باعث قطع برق و آتش سوزی برق شوند.

در جدول شناخت حشرات زیر ما سعی کرده ایم مهمترین و شایع ترین آفات و حشرات خانگی و حشرات صنعتی را برای شما معرفی کرده ایم و شما با کلیک بر روی اسم حشره یا عکس آن ها می توانید وارد بخش تخصصی و مقالات مرتبط آن شوید.

برای ارتباط مستقیم با کارشناسان ما و ارایه مشاوره رایگان در خصوص سمپاشی منازل و مبارزه با آفات خانگی با شماره تهران 88330133 تماس حاصل فرمایید.

"شرکت سمپاشی نگین دشت با مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جهت انجام تمامی عملیات های سمپاشی، کارشناسان خود را به محل اعزام نموده تا با نظارت بر عملیات مبارزه با آفات و ارائه بهترین روش های مبارزه و سمپاشی در جهت ریشه کنی حشرات و جوندگان اقدام می نماید "

 توجه فرمایید برای نمایش کامل اجزای جدول این صفحه در گوشی بایستی موبایل را (حالت landscape) بچرخانید تا تمامی عکس های جدول به طور کامل دیده شود.

نام

اندازه

عکس بالغ

عکس لارو

یاداشت

2-5 mm

گزش و نیش: برخی از گونه‌های مورچه می‌توانند گزش‌های دردناکی ایجاد کنند که ممکن است نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشته باشد. حساسیت و آلرژی: نیش برخی مورچه‌ها می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک شود. آسیب به سازه‌ها: اگر مورچه‌ها رها شوند، ممکن است به ساختارهای ساختمانی آسیب برسانند.

شیوع باکتری‌ها: مورچه‌ها می‌توانند باکتری‌ها را حمل کرده و به مواد غذایی یا زخم‌های باز منتقل کنند.

2-15 mm

وقتی مورچه‌بالدار در خانه پیدا می‌شوند، احتمالاً یک کلنی قبلاً ایجاد شده است یا از طریق درز و منافذ مانند یک پنجره باز یا هواکش ها وارد منزل شده است. برای درمان هرگونه هجوم مورچه باید با متخصص کنترل آفات نگین دشت تماس گرفت.

5-6 mm

حشره ساس تختخوابی شایع ترین انگل در زندگی شهری می باشد. که شب ها از ساعت 3 شب تا 5 صبح از طریق تولید دی اکسید کربنی و گرمای بدن جذب انسان شده و شروع به گزیدگی و تغذیه از خونگرم ما می کنند.

سمپاشی شرکت نگین دشت با سموم خارجی بدون لک و آلرژی پوستی با بهترین روش مبارزه و سمپاشی ساس را پیشنهاد می دهند کافیست همکنون با شماره تلفن 88330133 تماس حاصل فرمایید. 

2-3 mm

 به این حشره بید فرش و بید قالی نیز گفته می شود و حشره بالغ به اندازه حشره کفشدوزک می باشد. لارو این سوسک ها به شدت مخرب می باشند. اغلب از پارچه های پشمی ، کاغذ، پوست و خز ، لباس ، بخصوص فرش و قالیچه تغذیه می کنند. برای شناخت سوسک فرش وارد صفحه تخصصی سمپاشی سوسک فرش شوید.

سمپاشی سوسک فرش و قالی

1.8 - 2.5 cm

 

 سوسک تاریکی علاقمند به محیط های تاریک دارد و به دور از نور زندگی می کنند. اغلب اين سوسک ها را در حبوبات ، جو، برنج، سبوس مشاهده می شوند که بعضی آنها را سوسک آرد می نامند.

پرورش لارو این نوع سوسک در برخی از کشورهای جهت تغذیه انسانی استفاده می شود که از پروتیین بالای برخوردار است.

لارو این گونه از سوسک ها در ماهیگیری بسیار استفاده می شود.

2-3 mm

حشره بسیار کوچک است که اغلب از گیاهان خشک شده مانند تنباکو و حتی پروتین موجود در  فضولات حیوانات تغذیه می کنند.

برای شناخت و نحوه مبارزه و سمپاشی سوسک تنباکو کافیست لینک زیر را کلیک کنید.

2-6 mm

این سوسک می تواند بزرگ و رنگی باشد، اما بیشتر آنها کمتر از 2 سانتیمتر طول دارند و رنگ آمیزی و الگوی رنگی دارند.

به لارو این سوسک کرم سیمان نیز گفته می شود.

2-3 mm

سوسک بیسکویت نامیده می شود. از مواد غذایی گیاهی خشک و سلولز مانند  تنباکو، آجیل، فضولات کبوتر ها شده را می خورد. همچنین می تواند از کاغذ و  فضولات حیوانی و قارچ تغذیه کند

3-5 mm

در داخل چوب حفره ای در قطر 2 الی 5 میلی متر ایجاد می کنند و در همان داخل مبلمان تخم ریزی می کنند.

گاهی این سوسک ها تا 3 سال در داخل وسایل چوبی زندگی می کنند و سپس برای تخم ریزی از چوب خارج می شوند.

این گونه سوسک ها محیط خنک و مرطوب را ترجیح می دهند.

برای آشنای بیشتر با کرم چوبخوار و یا همان سوسک مبل لینک زیر را کلیک کنید.

6-38 mm

اگر چه شکل و رنگ بدن آنها تا حدودی متفاوت است، اما بیشتر آنها سیاه و سفید یا فلزی درخشان هستند. این گونه از سوسک های حقیقی حفره ای در زیر بند پای خود دارند که هورمون کارتاریدین را ترشح می کنند که بر روی پوست انسان به شدت باعث ایجاد تاول و زخم می شود. 

سوسک مخفی Dermestes peruvianus

7-10 mm

 لارو این سوسک ها بر روی مواد مرده و خشک شده حیوانات ، مانند بدن مرده، گوشت خشک و ماهی و قطعات بدن مانند استخوان، مو، پوست و پر، تغذیه می کنند. آنها پیشگامان حادثه هستند. این گونه سوسک های در پزشک قانونی برای تخمین زمان مرگ انسان کاربرد دارد.

سوسک عجیب و غریب Thylodrias contractus

1-4 mm

حشره سوسک  عجیب و غریب

سوسک معمولا در گوشه های تاریک منزل مانند زیر پله انباری، قرنیز دیوارها ، کابینت ها و  موزه ها یافت می شود.

5-6 mm

مانند دیگر سوسک های پودری، در چوب زندگی می کند. لار این گونه به شدت می توانند خسارت به وسایل چوبی و مبلمان شما ایجاد کنند.

1-20 mm

این حشره معمولا در شمال کشور بعد از برداشت محصول برج یافت میشود. در صورت حرکت بر روی پوست انسان به شدت پوست دچار التهاب و زخم می شود. بعد از چند هفته این التهاب خوب می شود

سوسک عنکبوتی Ptinus tectus

3-5 mm

تغذیه بر روی حیوانات و گیاهان است، می تواند کتاب، کاغذ، منسوجات و چوب آسیب برساند. اغلب در خانه های که بهداشت کمتر رعایت می شود دیده می شوند. 

3-10 mm

حشراتی با طوقه ها م شاخک بلند شناخته می شوند .

معمولا از گیاهان مرده ، مواد غذایی مانند ماکارانی و برنج تغذیه می کنند.

شپش کتاب  Psocoptera

1 mm

منازل مسکونی در محیط های گرم و مرطوب رشد و تکثیر می کنند.

از آرد ، چوب، کاغذ و مقوا تغذیه می کنند.

پر پا Scutigera coleoptrata

5-30 mm

هزار پا به طور متوسط از 17 جفت پاهای ظریف و بسیار طولانی، و بدن سفت و سخت درست شده است . پاها نیز دارای نوارهای تیره است. معمولا در منازل دیده می شوند که از  عنکبوت، ساس تختخوابی، موریانه، سوسک، ماهیان نقره فام و دیگر آفات خانگی تغذیه می کنند. مواردی هم دیده شده در شب هنگام به درون گوش انسان رفته است. 

30-40 mm

سمپاشی سوسک حمام و فاضلاب

بزرگترین گونه از سوسک ها مربوط به سوسک آمریکایی می باشند.

سوسری ها معمولا همه جا دیده می شوند. از لحاظ بهداشتی مبارزه با سوسکها بخصوص در اوایل بهار و اواسط پاییز از درجه اهمیت بالای برخوردار است. برای ریشه کنی 100% فقط با کارشناسان سمپاشی نگین دشت تماس گیرید.

10-15 mm

سمپاشی سوسک آلمانی

کوچک تر از سوسک فاضلابی یا همان سوسک حمام می باشد. معمولا در آشپزخانه پشت کابینت ها اطراف و داخل گاز، کلید پریزها و... زندگی می کنند. برای ریشه کنی 100% سمپاشی سوسک ریز آشپزخانه فقط با کارشناسان ما تماس گیرید.

10-30 mm

اندازه کوچکتر از سوسک آمریکای می باشند و بال ندارند پشت قفسه سینه راه راه و سیاه سفید و قهوه ی سوخته می باشند از مواد غذایی تغذیه می کنند.

5-12 mm

کک ها حشرات بسیار مقاوم ، تند و تیز و به سختی کشته می شوند . حمله و هجوم این حشرات باعث مزاحمت و گزش انسان و حیوانات خانگی می شود. در صورت آلودگی منزل شما به این نوع آفت توصیه می شود قبل از هر گونه اقدامی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا از سمپاشی تخصصی کک شرکت نگین دشت بطور کامل از شر این حشره خلاص شوید.

دامسل Dicyphus hesperus

4-8 mm

بیش از 400 گونه وجود دارد. یک نوع از گونه های وجود دارند که در کشاورزی مفید می باشند و باعث حذف شته کرم کلم در مزرعه می گردد.اما گونه های وجود دارند که باعث گازگرفتگی انسان ها می شوند 

3-4 mm

این گونه از مگس ها معمولا در محیط های اسیدی و مرطوب(سطل زباله) تکثیر می کنند.

3-8 mm

مگس از حشراتی که اکثر مناطق در فصول گرم سال رویت می شود. بهسازی محیط و از دسترس خارج کردن مواد مورد نیاز تغذیه مگس بهترین راه کنترل حشرات به حساب می آید. اما کارخانجات و محیط های صنعتی جهت بالابردن سطح بهداشت و ریشه کنی مگس با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

در این بخش ما بیش از 10 گونه مختلف مگس ها را به شما معرفی کرده ایم.

3-6 mm

حشره پشه چوب

(Anisopodidae) نام یک تیره از زیرراسته نخ‌شاخان است

زنجرک Cicadellidae family

3-6 mm

همهٔ حشرات بوسیله پرواز کردن از خطر فرار می‌کنند، اما ملخ ها و جیرجیرکها جهش می‌کنند. این حشرات سنگین دارای پاهای سنگینی در عقب بدن خود هستند. این حشرات معمولاً می‌توانند ۱ متر (۳ پا) یا بیشتر جهش کنند.

20-50 mm

هزارپا معمولا در بهار و تابستان یافت می شود. از خارج وارد ساختمان می شوند.

آنها به راحتی در داخل منزل شما زندگی می کنند.البته شرایط محیط (رطوبت دما مواد آلی) از عوامل تکثیر آنها به حساب می آیند.

دزدان دریایی Anthocoridae family

2-4 mm

شناخت حشره دزدان دریایی:

از آفات نباتی می باشد. آنها از گیاهان تغذیه کنند.

1 mm

از خون شکار تغذیه می کند. غالبا قرمز یا قهوه ای می باشند.

به شدت برای انسان حساسیت پوستی ایجاد می کنند.

1 mm

مایت از خانواده کنه ها به حساب می آیند.که  غالبا از خون انسان و حیوانات تغذیه می کنند که باعث گزیدگی بر روی پوست می شوند. این گونه از مایت ها در مکان های مرطوب در نزدیکی انسان زندگی می کنند.

این حشرات ریز و سیاه و سفید در خانه معمولا اولین بار روی موبایل که صفحه سیاه دارد به شکل نقطه ای که حرکت می کند دیده می شود.

3-10 mm

پشه از حشرات مزاحم اکثر ساختمان  ها و منازل در فواصل بهار و تابستان به حساب می اید. پشه برای تکثیر نیازمند رطوبت و آب می باشد که این عامل بایستی در  بحث مبارزه با پشه توجه نمود.

اما در صورت کسترش آلودگی با کارشناسان ما تماس گیرید.

10-20 mm

بید لباس و بید فرش

لارو این حشره در فولیکول ها و درز لباس , پارچه , فرش , نمدو پوست طبیعی خشک شده دام و حتی نمد داخل پیانو تغذیه می کنند.

5-20 mm

از مواد الیافی مانند لباس و فرش تغذیه میکنند.از آفات انباری و موزه ها و کتابخانه ها به حساب می آیند.

1-2 mm

در مکان های مرطوب مانند دهانه فاضلاب ها تخم ریزی و تکثیر می کنند. علف زار ها و آب های راکد بایستی بر علیه این حشره پاکسازی و سمپاشی گردد. صورت مشاهده سریعا با  کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.  

12-13 cm

مانند توپ به خودشان می پیچند. موادغذای و  پوشاک و چوب غالبا تغذیه می کنند. در مکان های مرطوب از تکثیر بیشتری برخودارند صورت مشاهده سریعا با  کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

5-15 mm

حشره بید کاغذ تقریبا همه چیز خوار می باشد  معمولا از چسب کتاب ها ، پارچه پشمی ، پنبه ، ابریشم ، فرش ، موکت، لباس ، عکس، سایر حشرات مرده ، پرده ، و .. تغذیه می کنند.

این حشرات بیشتر در سرویس ها و حمام دیده می شوند.

5-40 mm

عنکبوت ها شکارچی سایر حشرات هستند. عنکبوت ها معمولا دور از چشم و در خلوت زندگی می کنند و اگر رنگ آن غیر از قهوه ای و قرمز باشد. در این صورت بی خطر می باشند.

1 mm

این گونه از حشرات غالبا مرده خوار می باشند و رطوبت بالا را ترجیح می دهند. بسیار جسه کوچکی دارند براحتی مخفی میشوند. در صورت مشاهده دم فنری در منزل سریعا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

4-7 mm

موریانه ها غالبا از سلولز چوب تغذیه می کنند. زندگی در غالب کلنی سبب گردید تا مبارزه با این حشره از درجه اهمیت بالای برخوردار گردد. شرکت مهندسین نگین دشت افتخار دارد با بیش از 40 سال سابقه رکوددار موریانه زدایی در ایران باشد.

در صورت مواجه با حملۀ موریانه ها با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

12-16 mm

گاهی به شکل کلنی در در مجاورت منزل شما لانه می کنند که در صورت حمله گروهی خطراتی را به دنبال دارد. کافیست جهت نابودی با ما تماس گیرید

4 الی 6 میلی متر

انگل اصلی پرندگان به ویژه کبوترها چاهی به حساب می آید. اکثرا در درزهای انقطاع در بین ساختمان ها کبوترها لانه گذاری می کنند کنه کبوتر از طریق لانه کبوترها عمدتا  از طریق سقف های کاذب، بالکن و درز  ساختمان وارد منازل شهروندان می شود.

5 mm

از خون تغذیه می نمایند. نیش این حشرات بسیار دردناک است. این مگس ها اغلب قسمت های بالاتنه، مچ دست، بازوها و قسمت شکم را جهت تغذیه ترجیح می دهند

5 mm

به دلیل سرعت افزایش جمعیت آن ها و آلودگی بالایی که دارند جز آفات مزاحم به شمار می آیند. این آفات به دلیل اینکه محل زندگی شان در چاه فاضلاب می باشد به مگس فاضلاب معروف هستند.

3/8 اینچ

این نوع از سوسک ها از لباس ها تغذیه کرده و سوراخ هایی را در الیاف ایجاد می کنند. کاغذ نیز منبع تغذیه بسیار مناسبی برای آن ها می باشد. یکی دیگر از منابع تغذیه سوسک ها گیاهان بوده از این طریق به گلخانه ها خسارت زیادی را وارد می کنند.

12-13 cm

شایع ترین سوسک های موجود در محصولات انباری و ذخیره شده علی الخصوص در دانه های غلات، ذرت بو داده ، آرد ذرت، برنج، کشمش و میوه های خشک، سبوس، غذای حیوانات خانگی، ماکارونی، شکر ، نان و .... می باشند.

7 - 10 cm

رتیل عنکبوت چاق و پشمالویی است که نسبت به سایر عنکبوت‌ها، ترس بیشتری در مردم ایجاد کرده است.

5 - 7 cm

در صورتی که این حشرات تحریک شوند انتهای بدن را به پشت خود برگردانده و یک حالت تهاجمی شبیه به عقرب ها را به خود می گیرند که در اغلب موارد باعث اجتناب دشمنان می شوند.

16-12 mm

این حشرات آفات بسیار جدی برای چمن به شمار می آیند. گاهاً به داخل محل سکونت هم راه پیدا می کنند

5-6 mm

مگس کبوتر یا مگس شپش به عنوان یک اکتوپارازیت در بدن کبوترها شناخته شده است. مگس های کبوتر از خون کبوتر و سایر پستانداران و انسان تغذیه می کنند. هر دو جنس نر و مادۀ مگس کبوتر از خون بدن میزبان تغذیه می کنند. آنها برای تغذیه به بدن میزبان می چسبند.

5-6 cm

کنه ها جز خطرناکترین حشراتی هستند که به میزبان خود بیماری های مختلف و خطرناک را انتقال می دهند . در بعضی مواقع جای گزش آن ها بدون درد است ولی ترشحاتی  در محل گزش خواهد داشت.

12-13 cm

گونه ای از شپشک چوب می باشد. که عمدتا در لانه مورچه ها یافت می شوند.

از مدفوع مورچه و کپک و چوب تغذیه می کنند.

سفید رنگ فاقد رنگ دانه هستند که دو شاخک شبیه آنتن دارند و بدنی فلس مانند تشکیل شده است.

4-152 mm

صدپا در منازل ، مناطق مرطوب و تاریک را ترجیح می دهند در نتیجه محل هایی با رطوبت بالا این آفات را جذب می نماید. ساکنین ممکن است صدپاها را در زیرزمین، کمدها، حمام و سرویس ها و گاهی در سینک و وان مشاهده نمایند

2- 55 mm

در بین حشرات این گونه عنکبوت قوی ترین سم را داشته اما دندان هایِ نیش بسیار کوچک، کوتاه و ضعیف آن ها برای سوراخ کردن پوست انسان مناسب نیست.

1- 1.5 cm

لارو این حشره کرمی شکل می باشد و در صورت رشد کامل حدود 2/5 سانتیمتر طولشان است و یکی از بزرگترین لاروها را در بین حشرات دارند. رنگ لارو ها زرد رنگ بوده و حلقه های قهوه ای روی سطح بدن دارند.

1-6 mm

شپش چوب برخلاف شپش انسانی و حیوانی انگل محسوب نشده و به سلامت انسان لطمه ای وارد نمی کنند ولی به اموال داخل منزل از جمله کاغذ، کتاب، چوب و .. آسیب وارد می کنند.

3-6 mm

به دلیل پراکندگی جغرافیایی وسیع کنه سگی و احتمال انتقال انواع بیماری های خطرناک و کشنده و بروز عوارض پوستی در انسان اهمیت تشخیص دقیق نوع کنه جهت درمان سریع الزامی است. این کنه عامل اصلی انتقال بیماری تب کریمه کنگو می باشد.

2.5-5 mm

طول بدن این گونه از سوسک های فرش 2.8 تا 5 میلی متر می باشد و رنگ بدن مایل به سیاه یا تیره می باشد. قسمت سر در این گونه از سوسک های فرش تا حدی از بالا پنهان می باشد. این حشره آفت اصلی فرش و لباس محسوب می شود میتواند خسارات سنگینی به اموال ما وارد کند.

50 mm

یکی از آفات مخرب مهم مکنده نباتی و باغی است. حشره کامل این آفت از سایر ریشک‌بالان بزرگ‌تر و طول آن حدود ۲ میلی‌متر است.

  logo sampashi

  مشاوره رایگان

  021-88330133


  تمام نقاط تهران و کرج

  درباره شرکت نگین دشت

  شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

  در ارتباط باشید:

  logo-samandehi